Zgodnie z polskim prawem w niektórych sytuacjach dokonanie konkretnej czynności prawnej musi znajdować potwierdzenie w postaci ważnego aktu notarialnego. Spisanie takiego dokumentu jest obligatoryjne na przykład w przypadku przeniesienia lub zbycia spadku czy kupnie i sprzedaży nieruchomości. O tym, jakich jeszcze sytuacjach należy odwiedzić kancelarię notarialną, opowiada notariusz Katarzyna Ogonowska w Gdańsku.

Kupno-sprzedaż nieruchomości

Wpisanie nowego właściciela do księgi wieczystej odbywa się na podstawie spisanego aktu notarialnego. Aby dokument był ważny w świetle obowiązujących regulacji prawnych, musi spełniać szereg wymogów formalnych: zawierać dokładną datę i miejsce sporządzenia oraz pełne dane adresowe stron i innych, wymienionych w treści podmiotów. W akcie należy także wskazać siedzibę kancelarii, imię i nazwisko notariusza, szczegółową treść oświadczenia (koniecznie w języku polskim), podpisy uczestników i notariusza, a ponadto stwierdzenie faktu, że po odczytaniu aktu na głos został on przyjęty i podpisany. Po wniesieniu stosownych opłat notarialnych każda ze stron otrzymuje odpis dokumentu.

Jeżeli pomimo prawnej konieczności umowa notarialna nie zostanie sporządzona, dana czynność prawna zostanie uznana za nieważną.

– wyjaśnia notariusz Katarzyna Ogonowska z gdańskiego biura notarialnego, zajmującego się między innymi udzielaniem porad prawnych, sporządzaniem aktów notarialnych i odpisów dokumentów.

Poświadczenie własnoręczności podpisu

Wymagają go między innymi wszelkiego rodzaju pełnomocnictwa, a także umowy zbycia spadku czy udziału w spółkach z o. o. Takie poświadczenie notarialne gwarantuje, że strona nie zaprzeczy później, iż podpisała dany dokument. Ustawowym prawem do poświadczania własnoręczności podpisu dysponuje wyłącznie notariusz, który ustala tożsamość osoby, której podpis widnieje na piśmie i jest obecny podczas składania go. Skutecznym zabezpieczaniem słusznych interesów stron znajduje się Katarzyna Ogonowska w Gdańsku, której nazwisko figuruje w państwowym spis notariuszy.

Potwierdzenie zgodności z oryginałem

Czasami pisma są wydawane przed przez organy i instytucje jedynie w jednym egzemplarzu. W niektórych przypadkach, na przykład na potrzeby toczącego się postępowania sądowego, niezbędne jest przedłożenie oryginału dokumentu. Co zrobić, kiedy dany dokument trzeba złożyć w kilku miejscach jednocześnie? Z pomocą w tego typu sytuacjach przychodzi właśnie notariusz, który dysponuje ustawowym prawem do poświadczania kopii za zgodność z oryginałem. Każda kopia wierzytelna ma moc oryginalnego dokumentu.