Czym innym jest przestępstwo rozumiane w świetle prawa cywilnego, a czym innym w świetle prawa karnego. Wynika to przede wszystkim z funkcji odpowiedzialności w prawie cywilnym, a w prawie karnym. Prawo karne odnosi się bowiem do kwestii ukarania sprawcy przestępstwa, podczas gdy prawo cywilne ma na celu naprawienie szkody doznanej przez poszkodowanego. Zatem w prawie cywilnym rozpatrujemy odpowiedzialność w oderwaniu od winy sprawcy czynu.

Oskarżony zawsze może skorzystać z pomocy adwokata

Pojęcie przestępstwa definiuje kodeks karny, wskazując na pewne niezbędne elementy, to jest popełnienie czynu, który jest zabroniony przez którąś z obowiązujących ustaw, pod groźbą kary, społeczna szkodliwość czynu oraz przypisanie sprawcy czynu winy za ten czyn. Podobnie analizować można wykroczenie, jako czyn szkodliwy społecznie (w odróżnieniu od przestępstwa może to być także czyn szkodliwy w stopniu znikomym), za który w świetle przepisów prawa grozić może kara ograniczenia wolności, aresztu, grzywny, bądź nagany. Musi to także być czyn zawiniony. Odpowiedzialność, w świetle kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, za popełnienie czynu zabronionego ponoszą osoby poczytalne, które ukończyły 17 lat. Osoba może zostać uznana za winną dopiero po bezspornym udowodnieniu jej winy (zasada o domniemaniu niewinności), zatem każdemu oskarżonemu o popełnienie przestępstwa czy wykroczenia przysługuje prawo do obrony w trakcie prowadzonego postępowania karnego. Osoba, której przypisywana jest wina za popełnienie niedozwolonego czynu ma prawo do ochrony własnych interesów, które zagwarantowane jest poprzez prawo do korzystania z obrońcy, czyli adwokata, zgodnie z własnym wyborem, albo z urzędu. To prawo zagwarantowane jest bezpośrednio w Konstytucji RP.

Reprezentowanie klientów w postępowaniach przed sądami

Oskarżony nie ma obowiązku dowodzenia swojej niewinności, ale jeśli chce skorzystać z tego prawa, może, a nawet powinien mu w tym pomagać profesjonalny adwokat. Istnieją sytuacje, w których posiadanie obrońcy jest obligatoryjne czyli obowiązkowe. W pozostałych sytuacjach jest ono fakultatywne, czyli zależne od woli oskarżonego. Obrona może być z urzędu, bądź oskarżony może zawrzeć umowę o obronę z wybranym przez siebie prawnikiem, którym może być Adwokat Seweryn Pytlewski, specjalizujący się w postępowaniach przed sądami cywilnymi, sprawach karno-skarbowych, sprawach cywilnych i rodzinnych i wielu innych. Adwokat często pełni także inne role na przykład sporządzanie opinii prawnych, reprezentowanie pokrzywdzonego, czy w postępowaniach przed sądami administracyjnymi. Szczególną funkcją adwokata jest pomoc świadczona w sprawach związanych z obrotem gospodarczym, jak na przykład obsługa spółek handlowych.