W Polsce ciężko jest znaleźć rodzinę, która nie posiada żadnego samochodu. Właściciele auta wiedzą, że, choć komfort, jaki daje człowiekowi czekające na parkingu bądź w garażu auto jest nieoceniony, to z tą przyjemnością wiążą się również pewne obowiązki. Obok regularnych wizyt u mechanika czy na myjni, koniecznie trzeba zatroszczyć się o ubezpieczenie auta. Jak wyglądają szczegóły związane z obowiązkowym OC?

OC – obowiązkowe ubezpieczenie auta

Podstawą legalnego prowadzenia swojego samochodu jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ten rodzaj ochrony majątkowej chroni nie tylko kierowcę, ale również innych uczestników ruchu drogowego – pieszych czy rowerzystów. Brak ważnego OC wiąże się z karami finansowymi, wynoszącymi od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Kwota będzie zależna przede wszystkim od tego, ile wynosi przerwa w ciągłości ubezpieczenia komunikacyjnego, choć nie bez znaczenia będzie również rodzaj pojazdu. A skoro już o finansach mowa, to warto wspomnieć, że z czasem składka ubezpieczenia będzie spadać. Dlaczego?

Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC?

Kierowcy często skarżą się na wysokość składki ubezpieczenia OC. Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na stawkę, jest data urodzenia właściciela samochodu.  Nie bez znaczenia będzie także doświadczenie „za kółkiem” – data wydania prawa jazdy świadcząca o praktyce w prowadzeniu auta może diametralnie zmienić kwotę OC, z jaką przyjdzie nam się mierzyć. Więcej zapłacą również właściciele samochodów o większej pojemności silnika lub cyfrze na liczniku przebiegu.

Nie zapominajmy również o zniżkach za bezwypadkową aktywność za kierownicą. Ich wyliczenie nie jest jednak takie proste. Z pomocą może przyjść agencja ubezpieczeniowa Edwarda Kędziory, która zajmuje się doradztwem i sprzedażą produktów ubezpieczeniowych dla klientów indywidualnych oraz firm. Co ciekawe, oprócz takich kwestii, jak wspomniany wyżej wiek właściciela i współwłaścicieli auta, na wysokość składki może mieć wpływ płatność należności w jednej racie, a także łączenie polis w pakietach. Okazuje się, że czasem bardziej opłacalne będzie dodatkowe wykupienie dobrowolnej ochrony AC

Własny środek transportu jest dziś codziennością. Wiążą się z nim określone  wydatki, na przykład w postaci napełnienia baku bądź ponoszenia kosztów związanych z ubezpieczeniem, jednak wybranie korzystniejszej cenowo stacji paliw, a także agencji ubezpieczeniowej z konkurencyjnymi propozycjami może zminimalizować wydatki.