Zużyte odpady to bardzo często niezwykłe „śmieci”, a cenne surowce, które można ponownie wykorzystać. Oczywiście dopiero po ich odpowiedniej obróbce, ale wciąż jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż skazywanie ich na niebyt w postaci wysypiska. Nie chodzi tylko o oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim o troskę środowiskową. Dlaczego warto decydować się na oddanie złomu do skupu?

Co można oddać do punktu skupu złomu?

Do skupu złomu można oddać bardzo wiele przedmiotów, o których czasem nie myśli się w kategoriach odzyskiwania czy zarabiania na ich oddaniu.

Przykładem może być złom samochodowy w postaci wyczerpanych i nienadających się do ponownego ładowania akumulatorów, części karoseryjnych, metalowych elementów itd. Do kategorii złomu metalowego zalicza się także wszystkie inne rzeczy, również spoza kategorii motoryzacyjnej, które wykonano z takich metali jak mosiądz, miedź czy aluminium.  Należą do nich takie przedmioty jak stalowe rury, kaloryfery żeliwne, blachy, a nawet garnki.   

Ponadto w wielu miejscach funkcjonujących jako punkty skupu złomu, oferuje się także możliwość odkupienia tworzyw sztucznych, takich jak plastikowe części nadwozia, zderzaki
z PVC.   

Dlaczego oddawanie na złom jest lepsze niż wyrzucanie?

Oczywiście jest to znacznie lepsza alternatywa ze względów czysto środowiskowych. Warto pamiętać o tym, że wyrzucanie wielu odpadów to nie tylko strata pieniędzy, ale też zanieczyszczanie terenów naturalnych.

Wiele z nich, nie przechodząc segregacji i nie poddając się recyklingowi, ląduje w lasach lub w zbiornikach wodnych. Jeśli części pojazdu będą ulegać powolnej degradacji w naturalnym środowisku, to jest duże prawdopodobieństwo, że będą po jakimś czasie wyciekać z nich szkodliwe chemiczne substancje lub gazy, które działają toksycznie na wiele gatunków roślin i zwierząt.

Szczególnie niebezpieczne są wyeksploatowane już akumulatory, ponieważ składają się one ze szkodliwych związków i pierwiastków: wodorotlenek potasu, rtęć, żelazo, miedź, ołów. Baterie samochodowe zawierają ponadto elektrolit, który najczęściej składa się z agresywnego kwasu siarkowego.

Gdzie oddawać złom?

Najlepiej w miejscach, które specjalizują się w usługach odzyskiwania i segregacji tworzyw różnego typu, które da się poddać profesjonalnemu recyklingowi.

Przykładem jest firma Auto Złom Żory, w którym przyjmuje się m.in. zużyte akumulatory, ale także odpady wykonane z tworzyw sztucznych, na przykład z plastiku.  

Wspomniane przedsiębiorstwo działa na podstawie zarówno zleceń jednorazowych, jak i stałych umów.