Chcesz uniknąć dziedziczenia długów po bliskim zmarłym? Obawiasz się, że wraz ze spadkiem przejmiesz kredyt albo inne zobowiązania finansowe? Sprawdź, co zrobić, aby uchronić siebie i swoje dzieci przed długami spadkowymi.

Otwarcie spadku

W myśl artykułu 924 Kodeksu Cywilnego otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. W tym momencie spadkobierca wstępuje w prawa i obowiązki zmarłego spadkodawcy, co oznacza, że nabywa zarówno majątek w postaci dóbr ruchomych i nieruchomych, jak i wszelkie długi. Aby uniknąć obciążeń kredytowych, konieczne jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca jest wyłączony z dziedziczenia, a na jego miejsce wchodzą dalsi krewni – powołani i uprawnieni do spadku.

Rodzaje dziedziczenia a spadek

Polskie prawo przewiduje dwa sposoby dziedziczenia – ustawowy i testamentowy. Model dziedziczenia ustawowego przewiduje, że spadek przypada kolejno na dzieci spadkobiercy i dalszych spadkobierców ustawowych. W przypadku dziedziczenia testamentowego, spadek – po odrzuceniu przez spadkobiercę testamentowego – przypada na pozostałych spadkobierców testamentowych (o ile zostali powołani). Jeżeli spadkodawca nie wyznaczył nikogo innego, jedyny spadkobierca może ustanowić inną osobę do dziedziczenia (wyłącznie gdy testator wskazał taką możliwość w testamencie).

Kiedy można odrzucić spadek?

Odrzucenie spadku może nastąpić z kilku powodów, jednak najczęstszym jest ochrona przed długami, które pozostawił po sobie spadkodawca. W takiej sytuacji można wybrać jedno z dwóch rozwiązań – odrzucić spadek w całości lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza chroni przed odpowiedzialnością za całość długów – zadłużenie jest bowiem ograniczone do wartości majątku pozostawionego przez zmarłego. To najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy długi zmarłego nie przekraczają wartości majątku.

Odrzucenie spadku jest nieodłącznym prawem spadkobiercy. Aby zrzec się majątku po zmarłym należy złożyć oświadczenie przed sądem lub notariuszem, np. w Kancelarii Notarialnej Agnieszki Adamczyk, w ciągu sześciu miesięcy od śmierci zmarłego. Zdecydowanie tańszym i szybszym sposobem na zrzeczenie się spadku jest udanie się do notariusza – koszty sądowe są znacznie większe, a cała procedura o wiele bardziej złożona niż notarialne odrzucenie spadku, które odbywa się w ciągu jednego dnia i pozwala na uzyskanie natychmiastowego wypisu notarialnego.