Śmierć bliskiej osoby to wstrząsające przeżycie, które wywołuje skrajne reakcje emocjonalne.  Zazwyczaj najtrudniejsze są pierwsze dni po stracie, gdy rozpacz utrudnia normalne funkcjonowanie. Niestety, właśnie wtedy konieczne jest załatwienie szeregu formalności, a także zorganizowanie ceremonii pogrzebowej. Przeczytaj, o czym należy pamiętać, planując ostatnie pożegnanie i dowiedz się w jakich przypadkach lepiej zlecić to zewnętrznej firmie.

Śmierć bliskiej osoby – formalne aspekty

Po tym, jak lekarz stwierdzi zgon i wystawi kartę, potwierdzającą śmierć pacjenta, rodzina zmarłego musi wykonać szereg formalności. Pierwszą czynnością powinno być wezwanie zakładu pogrzebowego, który przewiezie ciało do kostnicy. Warto bowiem mieć świadomość, że maksymalny czas przechowywania ciała w domu wynosi 72 godziny, a w przypadku choroby zakaźnej – 24 godziny. Ważne jest także poinformowanie urzędu stanu cywilnego (wówczas wydany zostanie akt zgonu, który uprawnia do uzyskania zasiłku pogrzebowego i ubezpieczenia)  oraz złożenie dokumentów w zarządzie cmentarza.  Dopiero wtedy można rozpocząć planowanie ceremonii pogrzebowej.

Z jakich elementów składa się ceremonia pogrzebowa?

W polskiej tradycji, ceremonia pogrzebowa ma nie tylko wymiar religijny, ale również psychologiczny. Bliscy, dbają więc o każdy aspekt uroczystości, by w ten okazać szacunek zmarłemu. Warto zaznaczyć, że ostatnie pożegnanie można podzielić na kilka etapów:

  • przygotowanie ciała,

  • pożegnanie osoby zmarłej,

  • pochowanie na cmentarzu.

Każdy z nich wiąże się z innymi czynnościami, z czego najważniejsze to: zakup ubrań i kosmetyka pośmiertna, wybór trumny, kwiatów, zadbanie o wystrój kościoła lub kaplicy. Nierzadko bliscy decydują się również na uświetnienie uroczystości przez oprawę muzyczną – najczęściej pożądanymi instrumentami są trąbka i skrzypce.

Samodzielna organizacja pogrzebu – czy to dobry pomysł?

Aspektów, związanych z organizacją pogrzebu jest tak dużo, że trudno, by osoba pogrążona w żałobie temu sprostała. Wiele osób decyduje się więc na powierzenie tego zadania firmie zewnętrznej. Pomoc specjalistyczne firmy, takiej jak Zakład pogrzebowy Memoria jest bardzo cenna, bowiem pozwala rodzinie w ciszy i skupieniu przeżywać żałobę po stracie. Co ważne, pracownicy przedsiębiorstwa są kulturalni i ze zrozumieniem podchodzą do rodziny zmarłego. W razie potrzeby, wsparcie można uzyskać o każdej porze, gdyż w tym zakładzie,  usługi związane z organizacją ostatniego pożegnania świadczone są całodobowo. 

Zakład pogrzebowy Memoria z Częstochowy oferuje kompleksową pomoc w organizacji ceremonii pogrzebowych, w tym oprawę pogrzebu w Częstochowie i okolicach. Elementy oprawy pogrzebowej obejmują transport zwłok, trumny i urny, dewocjonalia, wieńce i wiązanki kwiatowe, oprawę muzyczną oraz fotografowanie ceremonii. Firma oferuje również pomoc w organizacji konsolacji oraz przygotowaniu informacji o zmarłej osobie do zamieszczenia w prasie lub Internecie. Zakład pogrzebowy Memoria jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Firma oferuje szeroki wybór trumien i urn pogrzebowych w różnych stylach i materiałach. Organizacja świeckich pogrzebów również dostępna, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i wymagań rodziny zmarłego.