Śmierć bliskiej osoby nigdy nie jest łatwym doświadczeniem. W dodatku to dopiero początek licznych formalności, w tym związanych na przykład z pochówkiem. Nie każdy wie, jak zabrać się do jego organizacji, a sytuacja pełna stresu i napięcia nie ułatwia racjonalnego myślenia. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, od czego zacząć postępowanie po odejściu kogoś bliskiego.

Zgłoszenie zgonu

Każdą śmierć należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego. Mamy na to jedynie trzy dni, jeśli zaś zgon nastąpił na skutek choroby zakaźnej, to tylko 24 godziny. Do tego konieczna jest tak zwana karta zgonu, wystawiana przez lekarza. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu i nie ma wątpliwości co do jej przyczyn, taki dokument uzyskamy praktycznie od razu, szpital zobowiązany jest również do dokonania zgłoszenia w urzędzie. Jeżeli zaś lekarz stwierdzi konieczność przesłania ciała do zakładu medycyny sądowej, ponieważ podejrzewa wystąpienie przestępstwa, to wtedy formalności te zdecydowanie się przedłużą. W przypadku, kiedy śmierć nastąpiła w domu, bez obecności medyka, należy wezwać lekarza rodzinnego lub pogotowie w celu stwierdzenia zgonu i wystawienia odpowiedniego dokumentu. Urząd Stanu Cywilnego po otrzymaniu karty zgonu wystawia akt zgonu. Dokument ten jest potrzebny do załatwiania wszelkich dalszych spraw urzędowych, na przykład związanych z ubezpieczeniem czy spadkiem, a także upoważnia do otrzymania zasiłku pogrzebowego.

Wybór zakładu pogrzebowego

Po otrzymaniu karty zgonu musimy odebrać ciało zmarłego z kostnicy oraz wybrać zakład pogrzebowy. Te działają zwykle w pobliżu szpitali i cmentarzy. Odpowiedni zakład polecić nam może również ktoś z rodziny czy przyjaciół albo pracownicy szpitala. W miejscowości Błonie w województwie mazowieckim godnym polecenia miejscem jest firma Usługi Pogrzebowe Witold Krajewski. Pracownik solidnego zakładu pogrzebowego poinformuje o wymaganych dokumentach, pomoże w ustaleniu wszystkich szczegółów, jak data i miejsce pogrzebu lub kremacji, wybór urny lub trumny oraz szczegóły dotyczące ceremonii (religijnej lub świeckiej).

Zakład pogrzebowy może dla nas zająć się wszystkim, łącznie z wieloma formalnościami. Sami możemy zdecydować o zakresie wykonywanych przez niego czynności. Większość z nich możemy oczywiście przeprowadzić samodzielnie. To między innymi przygotowanie zmarłego (mycie, ubieranie, czesanie itd.), publikacja nekrologów czy rozwieszanie tak zwanych klepsydr, zamówienie urny, kwiatów czy oprawy muzycznej ceremonii. Wtedy obniżą się całkowite koszty pochówku. Wiele osób w tym trudnym czasie decyduje się na pełen pakiet usług i kompleksową organizację pogrzebu. Samodzielne dopilnowanie formalności i wykonywanie czynności związanych z pochówkiem często jest zbyt przytłaczające. Ważny jest więc wybór zakładu pogrzebowego, który obdarzymy zaufaniem i gdzie uzyskamy potrzebne wsparcie.