Polska kultura jest mocno zakorzeniona w tradycji chrześcijańskiej, co wpływa na wiele sfer naszego życia. Większość pogrzebów odbywa się w obrządku katolickim, czyli z udziałem osoby duchownej. W ostatnim czasie można jednak zaobserwować wzrost zainteresowania pogrzebami świeckimi. Od wielu lat organizuje je wrocławski zakład pogrzebowy Witwicka. Jak wygląda taka ceremonia i kto najczęściej się na nią decyduje?

Czym charakteryzuje się pochówek świecki?

Pogrzeb świecki jest ceremonią pozbawioną jakichkolwiek obrzędów religijnych. Cała uroczystość skupia się na osobie zmarłej – jej dokonaniach zawodowych, życiu społecznym i prywatnym. Pogrzeby świeckie, w przeciwieństwie do tradycyjnych, pełne są wspomnień o konkretnym człowieku. Dają możliwość pożegnania bliskich w sposób mocno zindywidualizowany, wręcz dowolny. Jak informuje pracownik z zakładu pogrzebowego Witwicka – w pogrzebie świeckim nie bierze udziału osoba duchowna. Jej rolę przejmuje Mistrz Ceremonii, który dba o to, by uroczystość odbyła się zgodnie wcześniej ustalonym porządkiem. Mistrz Ceremonii działa w ścisłym porozumieniu z rodziną zmarłego. To od niej w głównej mierze zależy przebieg i charakter uroczystości.

Jak wygląda pogrzeb bez księdza?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że pogrzeb tradycyjny rozpoczyna się Mszą Św. w kościele, następnie rodzina zmarłego udaje się do kaplicy na ostatnie pożegnanie, a potem na cmentarz, by złożyć trumnę z ciałem w grobie. W przypadku pogrzebu świeckiego pożegnanie ze zmarłym następuje w sali pożegnań. Zakład pogrzebowy Witwicka dysponuje elegancką salą w Grabiszynie, którą można udekorować według preferencji rodziny zmarłego. Na sali Mistrz Ceremonii wygłasza mowę pożegnalną. Członkowie rodziny zmarłego i jego przyjaciele również mogą powiedzieć coś od siebie. Kiedy wspomnienie o zmarłym dobiegnie końca, ciało transportowane jest na cmentarz parafialny lub komunalny. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że proboszcz parafii, do której należy cmentarz, nie musi wyrazić zgody na pochówek osoby, która odmówiła udziału księdza na swoim pogrzebie. Zwykle jednak nie ma z tym problemu.

Kto najczęściej decyduje się na pogrzeb świecki?

Na pochówek świecki najczęściej decydują się ateiści oraz osoby, które na pewnym etapie życia odeszły z kościoła katolickiego. Nie jest to jednak regułą. Szacuje się, że pogrzeby świeckie będą w Polsce coraz popularniejsze ze względu na fakt, że młodsze pokolenia nie czują już takiego związku z tradycją chrześcijańską jak ich rodzice czy dziadkowie. Ponadto o wyborze omawianej formy pochówku mogę decydować kwestie ekonomiczne. Pogrzeb tradycyjny to wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znaczną część tych opłat pobierają osoby duchowne. Coraz więcej wiernych się temu sprzeciwia, tym bardziej że cennik usług kościoła nie jest jednolity. Koszt organizacji pogrzebu świeckiego jest zawsze precyzyjnie określony. Dbają o to dobre zakłady pogrzebowe, takie jak Witwicka.