Jeżeli zdecydowałeś się na sprzedaż lub zakup nieruchomości, to konieczne jest sporządzanie przez notariusza umowy, mającej formę aktu notarialnego i podpisanie jej przez dwie strony. W świetle obowiązujących przepisów prawa finalizowanie powyższych transakcji kupna/sprzedaży w Kancelarii Notarialnej zabezpiecza interesy i zapobiega późniejszy sporom sądowym, mogącym wynikać z dowolnej interpretacji zapisów umowy.

Sporządzanie aktu notarialnego – zwieńczenie transakcji kupna lub sprzedaży

Zakup lub sprzedaż nieruchomości jest dla wielu osób bardzo ważne i wymaga dopełnienia wielu formalności. Jedną z najważniejszych kwestii, zwieńczających transakcje jest sporządzanie umowy kupna lub sprzedaży, mającą postać aktu notarialnego w Kancelarii Notarialnej. Jest to wymóg prawny, który zabezpiecza interesy obu stron i zapobiega wielu późniejszym sporom sądowym, które mogłyby być wynikiem dowolności interpretacji zapisów umowy. Osoby podpisujące dokument mający moc prawną mogą mieć pewność, że np. strona sprzedająca nieruchomość zrzeka się wszelkich roszczeń względem niej. Warto wspomnieć, iż zachowania formy aktu notarialnego nie wymagają wszelkie umowy przenoszące posiadanie, a nie samą własność. W związku z tym, podczas podpisywanie dokumentów potwierdzających najem mieszkania czy innego lokalu użytkowego nie ma konieczności sporządzania aktu notarialnego.

Co jest ważne podczas podpisywania aktu notarialnego?

W świetle obowiązującego prawa, za nieruchomości uznaje się budynki, grunty i lokale o różnym przeznaczeniu. Do przeniesienia praw własności w obecności notariusza, strony muszą okazać dowód osobisty (w celu weryfikacji tożsamości danej osoby), odpis z księgi wieczystej, a także inne dokumenty mogące mieć znaczenie w danej sprawie. Zanim dojdzie od końcowego odczytania i podpisania dokumentu, notariusz gromadzi wszelkie informacje oraz sporządza projekt aktu notarialnego, a następnie przekazuje go zainteresowanym osobom w celu zapoznania się z zapisami. Jeżeli nie ma żadnych zastrzeżeń zgłaszanych przez sprzedającego i  kupującego, to parafują oni wszystkie strony dokumentu i na jego końcu składają czytelny podpis.

Każdy akt notarialny może sporządzić jedynie notariusz i ma za zadanie czuwać nad zabezpieczeniem słusznych interesów stron. Obowiązkiem Kancelarii Notarialnej jest  również dokładna weryfikacja, czy transakcja będzie zgodna od katem prawnym i nie naruszy interesów którejś ze stron lub osób trzecich. Z racji tego, że notariusz to zawód zaufania publicznego, to powstające umowy są objęte gwarancją zgodności z obowiązującym prawem. Oryginał dokumentu notarialnego zostaje u notariusza, zaś sprzedający i kupujący otrzymują jego odpisy. Odpisy przesyłane są również do ważnych urzędów. W Kancelarii Notarialnej Katarzyny Ogonowskiej z Gdańska można zarówno poświadczyć formalnie akt sprzedaży nieruchomości, a także spisać umowę przedwstępną czy warunkową.