W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, właściciel zobowiązany jest do podjęcia ubezpieczenia ZUS. Inaczej jest ze wspólnikami spółek wieloosobowych, których obowiązek ten nie dotyczy. Może się jednak zdarzyć, że ZUS w wyniku kontroli uzna, że wspólnik posiadający niewielką ilość udziałów to tzw. cichy wspólnik i zażąda opłacenia zaległych składek od osoby posiadającej zdecydowaną większość udziałów. Dowiedz się więcej na ten temat.

Co to jest dwuosobowa spółka z o.o.?

Jest ona formą prowadzenia działalności gospodarczej, w której dwie osoby na zasadzie wspólnoty zarządzają przedsiębiorstwem. Ze względu na specyfikę prawną dwuosobowa firma zawsze musi być spółką. Sprawdzi się ona doskonale, jeśli np. chcesz razem z przyjacielem czy członkiem rodziny rozpocząć wspólny biznes. Bardzo ważne w tym obszarze jest wzajemne zaufanie. Musisz ufać swojemu wspólnikowi, oboje powinniście mieć podobne wizje, cele i założenia dotyczące firmy. 

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Zgodnie z jej zapisami jedynie jednoosobowa spółka z o.o. jest objęta obowiązkiem ubezpieczenia ZUS. Oznacza to, że spółka dwuosobowa nie obliguje żadnego ze wspólników do płacenia składek ZUS. Jak już wiesz, po przeprowadzonej kontroli urząd ten może wymagać ich opłacenia od wspólnika, który posiada większość udziałów.

Co to jest tzw. cichy wspólnik lub wspólnik iluzoryczny?

Określenie to nie ma definicji prawnej, dotyczy jednak w nomenklaturze ZUS określenia dla osoby, która posiada niewielkie udziały w spółce. Zgodnie z argumentacją urzędu jego funkcjonowanie ma na celu obejście prawa ubezpieczeń społecznych. W takich sytuacjach wspólnik posiadający zdecydowaną większość udziałów (np. 95%) uznawany jest przez ZUS, jako „nieomal jedyny” i w ramach przeprowadzonej kontroli może wystosować do niego pismo, w którym wymagać będzie opłacenia zaległych składek do 5 lat wstecz (jak wiadomo, wymagalność składek dotyczy tego okresu).

W razie kontroli ZUS, w której efekcie będziesz musieć udowadniać, że nie jesteś „nieomal jedynym wspólnikiem”, niezbędne może okazać się złożenie odwołania od decyzji urzędu. Odwołanie należy złożyć do Sądu Okręgowego – Wydziału Ubezpieczeń Społecznych w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji. W przygotowaniu tego typu dokumentacji pomoże kancelaria adwokacka Barbary Bieniasz. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem oddziału ZUS, który wydał niekorzystną dla wspólnika decyzję. ZUS ma możliwość na podstawie dokumentacji złożonej przez wnioskodawcę przychylić się do jego prośby oraz uznać poprzednią decyzję za nieważną. W przypadku podtrzymania jej w mocy sprawa skierowana jest do właściwego Sądu. Wówczas wyżej wspomniana kancelaria może udzielić Ci wsparcia poprzez reprezentowanie przed organem wymiaru sprawiedliwości.