W Twoim małżeństwie nastąpiło znaczne pogorszenie relacji, które z dnia na dzień się nasila? Jeżeli wypróbowaliście się już wszystkich możliwych sposobów ratowania związku i nie przyniosły one oczekiwanego efektu – prawdopodobnie niezbędny będzie rozwód lub separacja. W zależności od okoliczności i oczekiwań współmałżonków rozwód może zakończyć się bez orzekania o winie lub z orzeczeniem winy jednego małżonka! Dowiedz się więcej na ten temat!

Rozwód czy separacja?

Na to pytanie niestety nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań małżonków. Podstawową różnicą jest trwały rozpad małżeństwa, jaki następuje po orzeczeniu rozwodu. Jeżeli chodzi o separację, pomyśle zakończenie procesu oznacza, że małżonkowie nie rozwiązują swojego związku małżeńskiego (polega ona na uchyleniu wspólnoty małżeńskiej).

Na pewno łatwiej jest uzyskać zgodę na separację, gdyż w tym przypadku wystarczy stwierdzenie, że nastąpił całkowity rozpad pożycia małżeńskiego, a nie tak jak podczas rozprawy rozwodowej – zupełny i trwały.

Istnieje możliwość zniesienia separacji, dlatego też na tę opcję powinny zdecydować się pary, które widzą realne szanse na poprawę swoich relacji i odbudowanie związku małżeńskiego. Niemniej jednak pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji i w wyborze najlepszego rozwiązania, otrzymasz tylko u specjalistów, na przykład w Kancelarii Adwokackiej Piotra Bogacza.

Kiedy zdecydować się na rozwód?

Niestety czasami dochodzi do sytuacji, w której małżonkowie nie wiążą ze sobą przyszłości, jedynym wyjściem jest rozwód. Wnosząc pozew – mogą wybrać pomiędzy rozwodem z orzeczeniem wyłącznej winy jednej strony lub bez orzekania o winie. Decydująca wina za rozpad małżeństwa ma ogromne znacznie w przypadku alimentów na rzecz niewinnego małżonka. Tylko on ma prawo do uzyskania pomocy finansowej, kiedy znajdzie się w niedostatku lub rozwód spowodował znaczne pogorszenie jego sytuacji finansowej.