Rzeczoznawca majątkowy określa dokładnie wartość nieruchomości – mieszkania, działki lub lokalu użytkowego. Taka informacja jest nam potrzebna w sytuacjach, gdy mamy zamiar sprzedać, kupić, ubezpieczyć nieruchomość, podzielić majątek albo wtedy, kiedy otrzymaliśmy spadek. Wycena mieszkania będzie istotna przy nabyciu polisy oraz przy wypłacie odszkodowania. W banku również okaże się kluczowa, ponieważ zadecyduje o przyznaniu kredytu hipotecznego. Po wycenę nieruchomości warto udać się do rzeczoznawcy majątkowego – Bożeny Wlazło.

Dlaczego warto zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego?

Rzeczoznawcą majątkowym może zostać osoba, która zdała odpowiednie egzaminy i zostały jej nadane przez Ministra uprawnienia zawodowe w zakresie wyceny nieruchomości. Rolą rzeczoznawcy jest określenie wartości nieruchomości oraz przedstawienie analizy na piśmie – jest to tzw. operat szacunkowy. Odpowiedzialność rzeczoznawcy jest spora, ponieważ od jego opinii zazwyczaj zależy ostateczna ustalona cena za nieruchomość lub kwota otrzymanego kredytu. Dlatego w celu określenia wartości nieruchomości warto zwrócić się do profesjonalnego, rzetelnego rzeczoznawcy majątkowego, którym z pewnością jest Bożena Wlazło. Działa na terenie województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Oszacowanie wartości nieruchomości przez rzeczoznawcę jest potrzebne przed jej sprzedażą albo przed ustaleniem wielkości zabezpieczenia kredytu. Wycena nieruchomości będzie też nieodzowna przy podziale majątku. Im większa jego wartość, tym większa możliwość, że zainteresowane strony nie będą w stanie samodzielnie się dogadać w tej sprawie. Pomoc rzeczoznawcy będzie również ważna, gdy pojawi się konieczność obliczenia odszkodowania lub wysokości ubezpieczenia nieruchomości.

Co ma znaczenie podczas wyceny mieszkania?

Co innego wpływa na wycenę mieszkania z rynku wtórnego oraz mieszkania nowego. Nieruchomość, która niedawno powstała, rzadko ma jakiekolwiek obciążenia, natomiast starsze mieszkanie może je mieć. Czynniki, które mogą mieć realny wpływ na wycenę nieruchomości to: przeznaczenie nieruchomości, lokalizacja, powierzchnia użytkowa, rodzaj, stan techniczny, standard wykończenia, aktualna sytuacja na rynku nieruchomości (popyt i podaż), ewentualne obciążenia nieruchomości, perspektywy zagospodarowania przestrzennego okolicy.

Wycena nieruchomości zazwyczaj powstaje ze względu na potrzebę zaciągnięcia kredytu hipotecznego. W takim przypadku często wymagany jest operat szacunkowy – czyli dokument, który może sporządzić tylko rzeczoznawca majątkowy. Wycenę nieruchomości wykonuje się zgodnie z zasadami opisanymi w Ustawie o gospodarce nieruchomościami. Warto mieć na uwadze, że wycena przygotowana przez rzeczoznawcę ma termin ważności – 12 miesięcy od daty jej sporządzenia. Po tym czasie należy potwierdzić aktualność dokumentu. W przeciwnym razie nie będzie można go używać.