Usługi kurierskie pozwalają szybko i bezpiecznie dostarczyć przesyłki do odbiorcy. Choć większość stanowią paczki, to zdarzają się również takie o dużych gabarytach. Wówczas konieczne jest skorzystanie z palet. Jakie przedmioty można wysyłać w ten sposób, a jakie należy przetransportować w inny? Czym dokładnie różni się przesyłka paletowa od zwykłej? Dowiesz się tego wszystkie z niniejszego poradnika.

Czym się różni przesyłka paletowa od zwykłej?

Zwykła przesyłka kurierska to nic innego jak paczka. Może to być to przedmiot zawinięty w folię zabezpieczającą albo umieszczony w kartonie. Niezbędna jest również wydrukowana etykieta, która po przyklejeniu do paczki, pozwoli ją dostarczyć odpowiedniemu adresatowi.

Przesyłka paletowa umożliwia natomiast transport przedmiotów o sporych rozmiarach i dużej wadze.

Jak wyjaśnia Piotr Krawczyk z firmy Mbe Package In Motion - kryterium rozróżniającym te dwie usługi kurierskie jest masa przedmiotu bądź kilku przedmiotów. W zależności od firmy kurierskiej punkt graniczny umieszczony jest w innym miejscu. Jednak w większości z nich dopiero przesyłka powyżej 70 kg wymaga zabezpieczenia na palecie.

Nadanie zwykłej paczki wiąże się z niższymi kosztami. Można się spotkać z przypadkami, gdy podmiot odpowiedzialny za przewóz przesyłki domaga się zastosowania palety już przy towarze o masie 30-50 kg. Praktyka ta powinna budzić obawy o uczciwe i rzetelne podejście do świadczonych usług.

Warto również pamiętać, że wymiar europalety wykorzystywanej do przewozu zabezpieczonych na niej przedmiotów wynosi 120x80 cm. Przygotowując meble, sprzęt, czy akcesoria do wysyłki należy to uwzględnić, aby uniknąć czasochłonnego przepakowywania przedmiotów w obecności kuriera.

Co można zapakować na paletę?

Wbrew pozorom jako przesyłkę paletową nie można nadać wszystkiego. W pierwszej kolejności należy pamiętać o ograniczeniach wagowych. Tak jak istnieje granica dolna, od której świadczy się tego typu usługi, tak każda firma kurierska określa maksymalną wagę przedmiotów, jakie można w ten sposób wysłać. Nośność statyczna (bez przemieszczania) europalety wynosi do 4000 kg, jednak udźwig ogranicza się do 1500 kg. Należy też pamiętać, że samochód dostawczy bądź ciężarowy ma określoną ładowność, którą usługodawca musi uwzględnić. Zwykle więc przesyłka paletowa może ważyć nie więcej niż 1000-1200 kg. O dokładne parametry należy każdorazowo dopytać firmę kurierską.

Zapakowane przedmioty nie powinny przy tym wystawać poza obrys europalety. W samochodzie kurierskim paczki muszą być bowiem ustawione w taki sposób, by nie zostały uszkodzone podczas jazdy. Poza tym jakiekolwiek wystające elementy mogą sprawić, że inne pakunki o dużej masie i rozmiarach nie zmieszczą się.

Nie można w ten sposób również przewozić zwierząt. Do tego typu transportu przeznaczone są odpowiednie pojazdy.

Również przedmioty nielegalne i niebezpieczne w tym: łatwopalne i grożące wybuchem, jak butle z gazem nie zostaną przyjęte przez kuriera.

Innego zabezpieczenia potrzebują również dzieła sztuki i towary o dużej wartości.

Co zatem może zostać przekazane do wysyłki, jako przesyłka paletowa? Bez obaw można zapakować w ten sposób sprzęt RTV i AGD, meble, materiały remontowo-budowlane, sprzęt i materiały ogrodowe, słowem - wszystko to, co nie jest zakazane w ofercie wybranego kuriera. W razie obawy o bezpieczeństwo przewozu można na zabezpieczeniu nakleić nalepkę z ostrzeżeniem o delikatnej zawartości. Będzie to dla przewoźnika informacja, że powinien łagodnie obchodzić się z zawartością.