Rekonstrukcje zdarzeń drogowych – kolizji lub wypadków są sporządzane przez rzeczoznawców samochodowych posiadających odpowiednie uprawnienia potwierdzone wpisem na listę Ministra Infrastruktury. Opinie te mają na celu określenie prawdopodobieństwa zaistnienia zdarzenia drogowego lub ustalenie sprawcy, a niejednokrotnie ustalenie stopnia przyczynienia się uczestników zdarzenia do jego zaistnienia.

Jak tworzy się opinię z zakresu rekonstrukcji zdarzeń drogowych?

Jak informuje specjalista z Biura Technicznego w Warszawie - opinia z zakresu rekonstrukcji zdarzeń drogowych opiera się na dowodach materialnych zebranych przez Policję na miejscu zdarzenia oraz na dowodach osobowych, to jest zeznaniach świadków lub oświadczeń uczestników zdarzenia drogowego. Ponadto opinia dotycząca rekonstrukcji zdarzenia drogowego może zawierać porównanie uszkodzeń pojazdów uczestniczących w kolizji lub w wypadku.

Co powinna zawierać rekonstrukcja zdarzeń drogowych?

Sama zawartość opinii z zakresu rekonstrukcji może zawierać analizę czasowo – przestrzenno – ruchową, analizę zakresu uszkodzeń elementów pojazdów lub innych elementów zdarzenia drogowego, analizę techniki i taktyki jazdy kierujących pojazdami, analizę naruszeń zasad i przepisów ruchu drogowego poszczególnych uczestników zdarzenia drogowego.

W oparciu o dokładnie zanalizowany materiał dowodowy rzeczoznawca sporządza opinię, która zawiera opis najbardziej prawdopodobnego przebiegu zdarzenia wraz z oceną manewrów podjętych przez  jego uczestników ze wskazaniem naruszeń zasad i przepisów ruchu drogowego. Taka opinia stanowi więc mocny argument w danej sprawie.