Najem okazjonalny to jedna z form najmu lokalu mieszkaniowego. W krajach zachodnich jest on bardzo popularny, coraz więcej osób decyduje się na zawarcie tego typu umowy również w naszym kraju. Na czym dokładnie polega najem okazjonalny i jaka jest rola notariusza w zawieraniu takiej umowy? Kto płaci za usługi notariusza i jakie dokumenty należy dostarczyć na spotkanie?

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego to jedna z możliwych form umowy spisywanej między Najemcą a Wynajmującym lokal mieszkaniowy. Stanowi doskonałe zabezpieczenie Najemcy na wypadek niewypłacalności lub naruszenia warunków umowy przez Najemcę. Umowa taka nie musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, jednak aby była ona zgodna z prawem, niezbędne jest załączenie do niej dokumentów, których zgodność z prawdą potwierdza notariusz.

Do umowy najmu okazjonalnego załącza się kilka załączników. Należą do nich:

  • oświadczenie Najemcy o poddaniu się egzekucji w zakresie opróżnienia i wydania lokalu;
  • wskazanie przez Najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji;
  • a także oświadczenie właściciela wskazanego lokalu, o możliwości zamieszkania tam Najemcy.

Rola notariusza w umowie najmu okazjonalnego

Wymienione załączniki są podstawą do prawnego funkcjonowania Umowy najmu okazjonalnego. O ile dokument wskazujący  adres lokalu, w którym Najemca będzie mógł się zatrzymać w przypadku zakończenia umowy, pozostałe dokumenty powinny być poświadczone notarialnie.

Pierwszy załącznik do umowy najmu okazjonalnego, czyli oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi postać sporządzone sporządzony w formie aktu notarialnego. Oświadczenie właściciela lokalu co prawda zgodnie z prawem nie musi zostać podpisane w obecności notariusza, jednak zazwyczaj tak si dzieje, ponieważ zapewnia to dodatkowe zabezpieczenie Wynajmującemu.

Kto musi stawić się u notariusza?

Nie ma potrzeby, aby do notariusza przychodził Wynajmujący razem z przyszłym Najemcą. Konieczna jest jedynie obecność Najemcy, jednak zdaniem specjalistów, takich jak  notariusze z Kancelarii Notarialnej Pauli Paulus-Glanc i Ewy Maciejewskiej-Chomiuk w Gdańsku, dobrym pomysłem jest wspólna wizyta. Takie spotkanie u notariusza jest bowiem najlepszą okazją do zaczerpnięcia porady specjalisty, dotyczącej skompletowania niezbędnych dokumentów oraz wszystkich formalności związanych z umową najmu okazjonalnego mieszkania. 

Opłata notarialna może zostać uregulowana zarówno przez Wynajmującego, jak i Najemcę, w zależności od tego, co strony umowy ustalą miedzy sobą. Zgodnie z polskim prawem opłata za taką usługę notarialną wynosi nie więcej niż 1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli nie powinna przekroczyć 400 zł.