Decydując się na zawarcie małżeństwa, musimy pamiętać, że według polskiego prawa zgadzamy się na powstanie ustawowej wspólności majątkowej. Oznacza ona, że majątek zdobyty po ślubie jest wspólny. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy małżonkowie chcą zachować odrębność majątkową? Mogą zdecydować się na intercyzę lub rozdzielność majątkową, o których dziś opowiemy. Zapraszamy do lektury!

Wspólnota majątkowa

Zanim zrozumiemy, czym jest rozdzielność majątkowa oraz intercyza, warto zapoznać się z pojęciem wspólnoty majątkowej. Jest to stan majątkowy, powstały w wyniku zawarcia małżeństwa. Wlicza się do niej wszystko, to co małżonkowie zakupią podczas trwania małżeństwa, dochody małżonków, środki z funduszy emerytalnych oraz wszystkie długi powstałe po ślubie.

Co kryje się pod pojęciem rozdzielność majątkowa?

Rozdzielność majątkowa, jak sama nazwa wskazuje to całkowite przeciwieństwo wspólnoty majątkowej. Po jej podpisaniu małżonkowie posiadają odrębny majątek, którym rozporządzają w dowolny sposób.

Ważną informacją jest fakt, że podpisanie rozdzielności majątkowej nie wyklucza opcji współposiadania. Małżonkowie mogą kupić np. dom lub samochód i dzielić się nim na zasadzie współwłasności.

Gdzie można podpisać umowę o rozdzielności majątkowej?

Zdecydowaliśmy się na rozdzielność majątkową, ale co dalej? W przypadku tej umowy konieczna jest forma aktu notarialnego, dlatego niezbędna będzie wizyta w kancelarii notarialnej. Koszt takiej usługi, czyli tak zwana taksa notarialna ustalana jest indywidualnie z notariuszem.

Należy jednak pamiętać, że rozdzielność majątkową możemy podpisać w kancelarii notarialnej jedynie w przypadku pełnej zgody obu małżonków. Jeśli obopólnej zgody nie ma, rozdzielność może zostać wprowadzona jedynie na mocy postanowienia sądu.

Czym jest intercyza?

Wiemy już czym jest rozdzielność majątkowa, dowiedzmy się w takim razie, czym różni się od niej intercyza. To umowa zawierana przez małżonków w celu uregulowania relacji majątkowych. Nie oznacza to jednak, że dotyczy tylko rozdzielania majątku. Jak informuje nas prawnik z kancelarii notarialnej Moniki Brajczewskiej-Ginel z Warszawy, intercyza może dotyczyć także rozszerzenia i ograniczenia wspólności ustawowej (wynikającej z zawarcia małżeństwa) oraz wprowadzenia rozdzielności z wyrównaniem dorobków.

Gdzie podpiszemy intercyzę?

Podobnie jak w przypadku rozdzielności majątkowej, intercyzę także należy sporządzić w obecności notariusza. Podpisać możemy ją przed ślubem oraz już w trakcie trwania małżeństwa. Taksa notarialna także ustalana jest każdorazowo z notariusze.