Rozwiązywanie sporów prawnych na drodze mediacji jest coraz powszechniejsze. Nie tylko pozwala to powstrzymać eskalację konfliktu między stronami, ale umożliwia wypracowanie obopólnej korzyści, czego nie można mówić o wyrokach sądowych. Orzeczenia sądu są sprawiedliwe, ale niekiedy nie spełniają oczekiwań zaangażowanych podmiotów. Często dzieje się tak przy podziale majątku wspólnego. Mediacja to zatem idealne rozwiązanie przy sprawach rodzinnych, biznesowych i gospodarczych.

Czym jest mediacja w świetle prawa?

Mediacja to sposób rozstrzygania sporów, który polega na dążeniu do wypracowania porozumienia i korzystnego konsensusu między skonfliktowanymi stronami. Odbywa się to z udziałem mediatora, który czuwa nad tym, aby sprawa była wyjaśniana polubownie, bezstronnie oraz dobrowolnie. Mediacja może bowiem mieć miejsce tylko wtedy, kiedy wyrażą na nią zgodę obie strony.

Kto przeprowadza mediacje?

Kto zaś jest mediatorem spraw? Najczęściej są nimi radcy prawni, którzy nie reprezentują tak jak przy negocjacjach interesów jednej stron. Przy mediacji wcielają się oni w rolę bezstronnego prowadzącego, który czuwa nad spokojnym oraz konstruktywnym przebiegiem rozmów. Mediator pomaga przy tym wypracować ugodę akceptowaną przez obie strony z założeniem, że to one muszą aktywie brać udział w ich formułowaniu.

Radca prawny podejmujący mediacje pomaga stronom sporządzić dpowiedni dokument, który zatwierdzany jest przez sąd. W niektórych przypadkach wybierana jest opcja tworzenia zapisów ugody w formie aktu notarialnego. W oby przypadkach dokument ma pełną moc prawną.

Kiedy warto wybierać rozwiązanie mediacji?

Mediacja obok negocjacji w kancelariach radców prawnych to polubowne rozwiązywanie sporów. W wielu sprawach jest to opcja znacznie korzystniejsza niż procesy sądowe, które  często wymagają wyższych opłat, są dłuższe, doprowadzają do eskalacji konfliktu oraz generują koszty związane z opiniami biegłych sądowych.

Mediacje dzisiaj często zatem dotyczą spraw konsumenckich i reklamacyjnych, odszkodowawczych czy sporów między pracodawcą a pracownikiem. Wielokrotnie jest to rozwiązanie dobre przy ustalaniu warunków płacenia alimentów na dzieci oraz przy podziale majątku wspólnego (zwłaszcza jeśli byli małżonkowie posiadają wspólne potomstwo lub działalności gospodarcze). Kiedy jeszcze warto korzystać z mediacji? Jest ro rozwiązanie idealne przy:

  • polubownej windykacji należności, np. sprawy o zapłatę czy o odszkodowanie za niewykonanie umowy,
  • sprawach mieszkaniowo-nieruchomościowych, m.in. eksmisje, służebność, dożywocie, zniesienie współwłasności, ustalanie znaków granicznych działek,
  • sprawach dotyczących nieletnich (nie tylko alimenty, ale także różne kwestie związane z wychowaniem potomstwa po rozwodzie),
  • konfliktach karnych,
  • spadkach, np. dział spadku, zachowek itp.

Dlaczego mediacje są tak rekomendowane?

Mediacje mają pozytywny wpływ na cały wymiar sprawiedliwości w Polsce. Między innymi obniża to liczbę spraw w sądach, które i tak są obecnie bardzo przepełnione, a terminy rozpraw są odległe. Mecenas Anna Jędrzejczak wskazuje również na wiele ważnych korzyści dla mediujących stron. Przede wszystkim mediacja pozwala na oszczędność czasu oraz pieniędzy, a także na ostateczne zakończenie konfliktu.

Strony mają przy tym całkowity wpływ na treść zawartego porozumienia. Spotkania odbywają się zaś na neutralnym gruncie w łagodnej atmosferze. Najczęściej mediacje przeprowadzane są w kancelarii radcy prawnego, choć nie jest to reguła.