Z reguły rozpad pożycia małżeńskiego wiąże się ze sprawą rozwodową oraz zasądzeniem alimentów od jednej ze stron. Mogą być one przyznane zarówno byłemu małżonkowi, jak i dziecku osób, które się rozwodzą. Istotny aspekt odgrywa forma sprawy i orzeczenia – wskazanie winnej strony, obarczenie winą obydwu osób, brak wskazania osoby winnej. Do ustalenia wysokości świadczenia bierze się pod uwagę zarówno wysokość dochodów, a także majątek pozwanego.

Wskazanie winnego

W każdej sprawie rozwodowej sąd musi wydać wyrok z orzeczeniem o winie jednego ze współmałżonków odnośnie do rozpadu pożycia lub bez niego. Sytuacja jest uzależniona od decyzji osób chcących zakończyć swój sformalizowany związek. Druga sytuacja jest możliwa tylko i wyłącznie w sytuacji, w której obydwie strony złożą zgodne żądanie. W przeciwnym razie w postępowaniu sądowym będzie konieczne wykazanie dowodów, które będą wskazywać na naruszenie obowiązków małżeńskich przez byłego męża lub żonę. Dowody takie może pomóc zgromadzić w sprawie reprezentujący daną stronę konfliktu adwokat, na przykład z kancelarii radcy prawnego Geran, znajdującej się w Warszawie. W zależności od tego, w jakim toku będzie toczyć się sprawa rozwodowa i kształtu orzeczenia, będzie zależało ustalenie alimentów na rzecz dziecka lub byłego małżonka.

Obowiązek alimentacyjny

Powstaje wyłącznie w chwili, gdy sytuacja finansowa małżonka niewinnego staje się znacznie gorsza, aniżeli w przypadku, gdyby pożycie nadal trwało. W takim przypadku strona winna rozpadowi związku ma obowiązek uiszczać alimenty, jeśli druga strona wykaże pogorszenie swojej sytuacji materialnej. W przypadku braku orzekania o winie lub obarczeniu nią obydwu stron konfliktu jedna z osób może złożyć wniosek o zasądzenie alimentów. Niemniej jednak nie zostaną one przyznane, jeśli druga strona nie ma wystarczających możliwości zarobkowych lub żądający nie popadł w tak zwany niedostatek, czyli sytuację materialną niepozwalającą na zaspokojenie podstawowych (usprawiedliwionych) potrzeb.

Warto wspomnieć, że w sprawach alimentacyjnych pod uwagę bierze się nie tylko dochody, które można uzyskać w pełni sił fizycznych oraz zdolności umysłowych, ale także majątek, wynikający między innymi z otrzymanej darowizny lub spadku. Te dwa aspekty służą zobrazowaniu sytuacji materialnej pozwanego i mają wpływ na ewentualne przyznanie alimentów powodowi.

Alimenty na dzieci

Podstawę do zasądzenia tego typu świadczeń stanowi sytuacja, w której dziecko nie ma możliwości samodzielnego pozyskiwania środków pieniężnych do życia. Na obowiązek alimentacyjny w takim przypadku składa się także dbałość rodzica o rozwój intelektualny, duchowy, kulturalny i fizyczny swojego podopiecznego. Obowiązek taki trwa do momentu, aż dziecko nie zdobędzie odpowiedniego wykształcenia oraz kwalifikacji zawodowych, aby podjąć pracę w celu pozyskiwania własnych środków do życia pod warunkiem, że nie dochodzi do zaniedbania obowiązków edukacyjnych ze strony podopiecznego. Zarówno dziecko, jak i rodzic uiszczający alimenty muszą żyć na takim samym poziomie materialnym.