Nie każde małżeństwo uszczęśliwia – jeśli tak nie jest, czasem małżonkowie decydują się na rozwód i rozpoczęcie osobnego życia. Przed obliczem sądu, który orzeknie o rozwodzie, można stanąć samodzielnie lub skorzystać z pomocy adwokata. Dlaczego warto skorzystać z usług prawnika i w jakich sytuacjach może być to szczególnie korzystne? Dowiedz się więcej o roli adwokata w sprawach rozwodowych.

Rozwód nigdy nie jest prosty

Nawet jeśli zapoznaliśmy się dokładnie z tym, w jaki sposób przebiegają sprawy rozwodowe, a decyzję o rozstaniu i prawnym zakończeniu małżeństwa podjęliśmy w zgodzie z dotychczasowym małżonkiem, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego w tej dziedzinie prawnika. Sprawy rozwodowe często wiążą się z dużą ilością emocji, nawet jeśli do decyzji tej dojrzewaliśmy przez lata i została ona dokładnie przemyślana i omówiona. Zazwyczaj jednak strony nie znają dokładnie prawa, a sam rozwód przebiega dość burzliwie – w tym wypadku pomoc adwokata jest wręcz nieoceniona.

O adwokata przy rozwodzie warto zatroszczyć się również dlatego, że jest wysoce prawdopodobnie, iż druga strona zrobi dokładnie to samo. Nikt nie chciałby znaleźć się w sytuacji, gdy musi występować samodzielnie naprzeciw doświadczonego mecenasa lub radcy prawnego. Co więcej, sprawę można przegrać przez nawet bardzo małe niedopatrzenie lub błąd formalny, czego możesz uniknąć, zatrudniając pełnomocnika.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata podczas sprawy rozwodowej?

Większość par, podejmujących decyzję o rozwodzie marzy tylko o jednym – aby mieć to jak najszybciej za sobą. Jest to jeden z powodów, dla których warto skorzystać z pomocy adwokata – mimo że nie ma on bezpośredniego wpływu na tempo pracy sądu ani terminy rozprawy, sprawa rozwodowa potoczy się szybciej, ponieważ jego wiedza pomoże Ci uniknąć wielu błędów i braków w pozwie rozwodowym, które zazwyczaj spowalniają cale postępowanie. Adwokat taki jak Wojciech Romalski - Indywidualna kancelaria adwokacka może pomóc Ci szczególnie wtedy, gdy planujesz złożyć pozew o rozwóz z orzeczeniem o winie partnera.

Co więcej, adwokat pełni rolę pełnomocnika w sprawie rozwodowej – oznacza to, że może on reprezentować interesy strony. Co prawa i tak czeka Cię przesłuchanie przed sądem, jednak nie tylko przyjedziesz na nie odpowiednio przygotowany, ale również może być to Twoja jedyna wizyta w sadzie (poza ogłoszeniem decyzji). To szczególnie ważne dla osób, które  do sprawy rozwodowej podchodzą bardzo emocjonalnie.

Adwokat może nie tylko wyręczyć stronę w uczestnictwie w wielu posiedzeniach i  przesłuchiwaniu świadków, ale również w składaniu wniosków i wielu innych czynnościach. Nie musisz więc obawiać się o to, że sprawa rozwodowa wiązała się będzie z  wielokrotnym spotykaniem byłego partnera na sali sądowej.

Adwokat pomaga również w przygotowaniu pytań dla świadków i przesłuchaniu ich, a także  przygotowaniu się do przesłuchania przez adwokata strony przeciwnej. Podpowie między innymi, jakich pytań można się spodziewać oraz w jaki sposób najlepiej na nie odpowiadać.

Pomoc prawnika w sprawach o dzieci

Adwokat w sprawie rozwodowej bywa niezastąpiony z kilku bardzo ważnych powodów. Przede wszystkim z racji swojego wykształcenia posiada on szeroką wiedzę, dlatego jest doskonałym doradcą. Co więcej, jest to część jego pracy, dlatego każdą sprawę rozwodową traktuje z pełnym profesjonalizmem.

Nie tylko uspokoi Twoje emocje i nakieruje Cię na działanie, ale również doradzi, jakie inne decyzje należy podjąć. Rozwód zazwyczaj wiąże się z podziałem majątku, a w przypadku rodzin z dziećmi dochodzi do tego:

  • sprawa o alimenty,
  • ustalenie władzy rodzicielskiej,
  • ustalenie warunków, na jakich odbywać się będą kontakty z dzieckiem.

Pomoc przed rozprawą rozwodową

Procesy rozwodowe wiążą się z wieloma zasadami, z których większość osób nie zdaje sobie sprawy. Jedną z nich jest zasada prekluzji dowodowej. Oznacza to, że wszystkie dowody strona musi złożyć w pierwszym piśmie procesowym, inaczej nie są one brane pod uwagę. Dzięki pomocy prawnika nie umkną nam takie reguły.

Również po zapadnięciu wyroku, ważna jest współpraca z adwokatem. To właśnie on będzie umieć ocenić czy decyzja sądu jest słuszna i czy warto się od niej odwoływać. Bezskuteczna apelacja do sądu II Instancji, wiąże się bowiem z pokryciem kosztów rozprawy sądowej.

W przypadku, gdy warto wnosi apelację, wyspecjalizowany w sprawach rozwodowych adwokat pomoże Ci poprawni sformułować pismo procesowe i poinformuje o niezbędnych do spełnienia formalnościach.