Zdarzają się sytuacje, w których małżonkowie wspólnie podejmują decyzję o zakończeniu związku oraz ustalają miedzy sobą wszystkie kwestie związane z przyszłością. Niestety, wiele rozwodów tak nie wygląda. Gdy górę biorą emocje ciężko czasem myśleć racjonalnie – w tej sytuacji warto wybrać adwokata, który przed sądem będzie reprezentował Twoje interesy. Zobacz, w jakich sytuacjach pomoc prawnika bywa niezbędna.

Wspólne mieszkanie, a podział majątku

Nie zawsze mieszkanie jest dobrem wspólnym, jednak często tak się zdarza i kiedy małżonkowie podejmują decyzję o rozwodzie, staje się ono jedną z kwestii spornych. Jeśli małżonkowie ustalą te kwestię między sobą, możliwe jest uzyskanie rozdzielności majątkowej na drodze notarialnej, co znacznie ułatwia sprawę rozwodową. Często jednak jedno lub oboje małżonków nie chce się zgodzić na takie rozstrzygnięcie sprawy i pozostawia to sądowi.

W tej sytuacji, niezależnie która ze stron zostanie uznana winną rozpadu małżeństwa, sąd zazwyczaj ustala jeden z trzech podstawowych podziałów majątku:

  • sprzedaż mieszkania i podział kwoty,
  • przyznanie mieszkania jednej ze stron z koniecznością spłaty małżonka,
  • fizyczny podział lokalu mieszkaniowego na pół – zazwyczaj rozwiązanie to stosuje się w przypadku domów, jednak rzadko jest ono rozwiązaniem satysfakcjonującym byłych małżonków.

Aby mieć pewność, że podział majątku przebiegnie po naszej myśli, warto skorzystać z usług prawnika, specjalizującego się w prawie rodzinnym, który nie tylko doradzi Ci w kwestiach prawnych, ale również będzie reprezentował Cię przed sadem, podczas rozprawy o podział majątku.

Ustalenie miejsca pobytu dziecka

Rozwód par małżeńskich posiadających dzieci to zazwyczaj sprawy trudne i emocjonalne. Poza podziałem majątku i ustaleniem wielu ważnych kwestii prawnych dochodzą bowiem również kwestie, mające ważny wpływ na dalsze życie dziecka:

  • sporządzenie porozumienia, co do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem,
  • ustalenie kontaktów z dzieckiem,
  • ustalenie miejsca pobytu stałego dziecka,
  • ustalenie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka.

Nie zawsze da się te kwestie ustalić polubownie, sprawa staje się wtedy skomplikowana i bardzo nieprzyjemna, dlatego warto zabezpieczyć swoje interesy, wybierając dobrego prawnika. Duże doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych posiadają prawnicy z Kancelarii adwokackiej Łukasza Węgłowskiego, którzy oferują nie tylko prowadzenie sprawy rozwodowej, ale również profesjonalne doradztwo. Warto w takiej sytuacji skorzystać z pomocy prawnika z doświadczeniem, który doskonale zrozumie Twoją sytuację, wykaże się empatią  i profesjonalizmem, a przede wszystkim kierować się będzie dobrem Twojego dziecka.