Myśląc o hamaku człowiek automatyczni przełącza się w tryb „relaks”. Jest coś pierwotnego w idei spokojnego kołysania się nad powierzchnią ziemi – jest błogo, bezpiecznie i przytulnie. W dzisiejszych czasach możemy wybierać w najróżniejszych modelach hamaków oraz ich kolorach i materiałach, z jakich są wykonane. Jednak… skąd one się tak w ogóle wzięły w naszym obszarze kulturowym?

Krótka historia hamaków

Tak naprawdę nie w wiadomo, kto i kiedy wynalazł hamak, choć najprawdopodobniej wynalazek ten wywodzi się z Karaibów. Pewnym jest natomiast fakt, że pierwszym Europejczykiem, który zetknął się z ideą spania nad ziemią był Krzysztof Kolumb docierający na łono Nowego świata. Pomysł ten spodobał mu się tak bardzo, że zaadoptował on hamaki na użytek załogi swojego statku. I tak oto hamak przepłynął wody dzielące oba lądy i dotarł do Europy, aby po dziś dzień cieszyć obywateli Starego Kontynentu komfortem, jaki oferuje.

Hamaki pierwotnie powstały z czystej potrzeby. Używane były głównie przez ludzi zamieszkujących nieprzyjazne tereny, gdzie spanie na ziemi nie byłoby najmądrzejszym wyjściem. Hamak rozpięty pomiędzy dwoma drzewami skutecznie odgradzał śpiącego od różnych zagrożeń czyhających na ziemi, czyli pająków, węży oraz innych nieprzyjaznych istot, stając się najbezpieczniejszym miejscem na odpoczynek. Z czasem zostały docenione inne zalety spania w hamaku, które przez lata umocniły jego pozycję, jako idealnego sposobu na relaks i odpoczynek.

Nowoczesne hamaki

Obecne jedne z najpopularniejszych i najlepszych hamaków pochodzą z Meksyku i wyplatane są przez mieszkańców Jukatanu. Wydaje się to dość nieprawdopodobne, bo kraj ten kojarzony jest głównie z sombrerami, tequilą i kaktusami, a jednak hamaki stanowią ważny przykład kultury i sztuki ludowej. Hamaki meksykańskie produkowane przez Majów zasłużyły sobie na miano „naj„ w każdej kategorii, głównie ze względu na wyjątkowy splot, który stosowany jest przez rzemieślników. Jest on dość luźny i gęsty, a przy tym pozbawiony sztywnych i twardych węzłów. Hamaki tkane w ten sposób przypominają trochę wyglądem delikatną sieć rybacką, która jest bardzo elastyczna i pod wpływem naporu ciała idealnie dopasowuje się do niego. 

Hamaki z Jukatanu wyplatane są od wieków w ten sam sposób – ręcznie, co pozwala uzyskać wyjątkowe i niepowtarzalne egzemplarze. Wiele z nich mnożna znaleźć w ofercie sklepu Hamaki Cabana, gdzie hamaki meksykańskie cieszą się niesłabnącą popularnością. Ich czar jest trudny do odparcia – każdy, kto choć raz wyciągnie się w poprzek hamaka zawieszonego w ogrodzie czy na tarasie nie będzie chciał wypoczywać w inny sposób. Miękki splot z bawełnianych sznurków otula ciała odpoczywającego człowieka i delikatnie kołysze, zachęcając do popołudniowej drzemki. Leżenie w hamaku przynosi ulgę obolałemu ciału i wspaniale odciąża kręgosłup zmęczony siedzeniem. Dodatkowo hamaki siatkowe są bardzo przewiewne, więc doskonale sprawdzają się w upalne dni. Hamaki meksykańskie są lekkie – często ważą nie więcej niż 1 kg, a potrafią utrzymać ciężar 220 kg!