Spadek zazwyczaj kojarzy się z uzyskaniem nieruchomości, samochodu czy oszczędności osoby zmarłej. Jednak równie często okazuje się, że zmarły przed śmiercią zaciągnął długi, których nie zdążył spłacić. I niestety długi te również stają się integralną częścią spadku. To powoduje wiele problemów dla spadkobierców. Na szczęście dziedziczenie długów nie jest Twoim obowiązkiem. Jakie masz opcje? Co zgodnie z prawem możesz zrobić w takiej sytuacji?

Spadek w świetle prawa

W Polsce kwestie dotyczące dziedziczenia uregulowane są przez Kodeks Cywilny. Trzeba zaznaczyć, że dziedziczenie może odbywać się na 2 sposoby – na drodze testamentowej oraz ustawowej. W pierwszym przypadku, czyli gdy osoba zmarła spisała swoją ostatnią wolę w postaci testamentu, sprawa jest dość prosta. Osoby wymienione w testamencie jako spadkobiercy otrzymują określone dobra. Natomiast we wszystkich innych sytuacjach stosowane jest dziedziczenie ustawowe, które wskazuje kolejność dziedziczenia wśród członków rodziny zmarłego.

Możliwości spadkobiercy

To czy spadek jest obciążony długami, nie zawsze jest oczywiste. Bardzo często osoby zadłużone nie chcąc martwić najbliższych i o niczym nie wspominają. Dlatego, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania dotyczące spadku, postaraj się dowiedzieć o ewentualnych problemach finansowych osoby zmarłej. Zgodnie z prawem spadkobierca ma 3 możliwości postąpienia wobec spadku.

  1. Pierwszą z nich jest odrzucenie spadku. Jednak musisz pamiętać, że nie możesz odrzucić jedynie długów, a przyjąć majątku. Spadek odrzucany jest w całości. 
  2. Drugą opcją jest przyjęcie spadku, tzw. przyjęcie proste. Podobnie jak w przypadku odrzucenia spadku, tyle że na odwrót, spadkobierca przyjmuje zarówno wszelkie oszczędności i nieruchomości po zmarłym, jak i długi oraz zobowiązania. Trzeba jednak podkreślić, że spadkobierca odpowiada za długi swoim majątkiem. 
  3. Trzecią i ostatnią możliwością jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza, że spadkobierca odpowiada za długi po zmarłym, ale jedynie do wysokości majątku, jaki otrzymał w spadku. A więc w praktyce po przyjęciu spadku długi zostają spłacone, natomiast pozostała część aktywów trafia do spadkobiercy.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?

Pozostaje więc pytanie, które z 3 powyższych rozwiązań wybrać. Tutaj jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bowiem wszystko zawsze zależy od specyfiki sprawy. Ale z pewnością nie jest to decyzją, którą można podjąć pod wpływem impulsu. Jeśli nie wiesz co zrobić, najlepiej skorzystaj z pomocy fachowców. Jedną z gałęzi prawa, w których specjalizuje się kancelaria adwokacka Pawła Świetlickiego, jest właśnie prawo spadkowe. Adwokat pomoże Ci dokładnie przeanalizować całą sprawę pod kątem prawnym, zajmie się wszelkimi formalnościami, a jeśli będzie to konieczne może reprezentować Cię przed sądem.