Umowa kupna-sprzedaży to jeden z najważniejszych dokumentów, który reguluje przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych między stronami. Warto zatem zadbać o to, aby była ona sporządzona prawidłowo i zgodnie z obowiązującym prawem. W tym celu można, a czasem wręcz należy, skorzystać z usług kancelarii notarialnej. Takiej jak ta, prowadzona przez Notariusz Magdalenę Ogonowską w Szczecinie.

Elementy umowy kupna-sprzedaży

Każda umowa kupna-sprzedaży musi zawierać kilka podstawowych elementów, które są niezbędne do jej ważności. Należy do nich przede wszystkim data i miejsce zawarcia umowy oraz dokładne określenie jej stron. Mogą nimi być:

  • osoby fizyczne,

  • osoby prawne,

  • jednostki organizacyjne niebędące osobą prawną.

Ważnym aspektem jest również przedmiot sprzedaży, który może obejmować rzeczy, energię, prawa majątkowe oraz zespoły rzeczy i praw dopuszczone do obiegu.

Przedmiot umowy musi być szczegółowo opisany, aby uniknąć wątpliwości co do jego identyfikacji. Kolejnym istotnym elementem jest cena, która musi być wyraźnie określona w dokumencie. Brak ceny może spowodować, że umowa zostanie uznana za darowiznę lub zamianę, w zależności od okoliczności. Należność może być uregulowana w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Na koniec, niezbędne są podpisy stron umowy.

Spisanie umowy u notariusza

W przypadku zawierania umowy kupna-sprzedaży wartościowych rzeczy lub nieruchomości, warto skorzystać z pomocy kancelarii notarialnej. Na przykład placówki prowadzonej przez Notariusz Magdalenę Ogonowską. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień i upewnić się, że wszystkie istotne aspekty przeniesienia własności zostały uwzględnione. Trzeba pamiętać, że umowy kupna-sprzedaży nieruchomości muszą być zawarte w formie aktu notarialnego. W przeciwnym razie będą nieważne i nie wywołają skutku przeniesienia własności na nabywcę. To samo dotyczy umów o przeniesienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Kontakt z kancelarią notarialną jest również ważny w sytuacji, gdy zamierzamy kupić mieszkanie, które jest wynajmowane. Lub gdy znaleźliśmy idealne mieszkanie przed przyznaniem kredytu hipotecznego. W takim przypadku dobrze jest sporządzić umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego, która po spełnieniu określonych warunków zostanie zastąpiona wersją przyrzeczoną. Umowa przedwstępna u notariusza pozwala dochodzić swoich praw, również na drodze sądowej. Dzięki pomocy notariusza, można mieć pewność, że umowa kupna-sprzedaży zostanie sporządzona zgodnie z obowiązującym prawem. To gwarancja bezpieczeństwa i ochrony interesów zarówno kupującego, jak i sprzedającego.