Sporządzanie aktów notarialnych, jest jedną z głównych czynności wykonywanych przez Kancelarię notarialną Joanna Pasierb z siedzibą w Zakopanem. To szczególny rodzaj dokumentu, ponieważ jeżeli jedna ze stron nie wywiąże się z zapisanej w nim treści, to może być pociągnięta do odpowiedzialności przed sądem przez drugą stronę. Treść aktu notarialnego musi być odczytana na głos przez notariusza, a dopiero potem podpisana przez uczestników czynności.

W jakich sytuacjach należy udać do notariusza po akt notarialny?

Jest wiele dokumentów, które wymagają formy aktu notarialnego. Są to między innymi:

  • umowa kupna i sprzedaży nieruchomości,

  • umowy darowizny,

  • umowy dożywocia,

  • umowa zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,

  • ustanowienie użytkowania wieczystego.

Notariusz musi sporządzić dokument w taki sposób, by był zgodny z oświadczeniem woli obu stron i nie budził żadnych wątpliwości. Sporządzaniem aktów notarialnych zajmuje się Joanna Pasierb Kancelaria notarialna. Jej oferta obejmuje również: sporządzanie poświadczeń, spisywanie protokołów, doręczanie oświadczeń, przygotowywanie oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz wiele innych usług.

Co musi zawierać akt notarialny?

Akt notarialny musi być sporządzony w języku polskim i zawierać kilka podstawowych elementów. Na początku zawsze znajduję się takie informacje jak data i miejsce sporządzenia aktu, nazwa kancelarii notarialnej oraz dane osobowe obydwu stron (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, imiona rodziców) oraz sposób potwierdzenia ich tożsamości. Kolejną część dokumentu stanowi treść zgodna z oświadczeniem woli zainteresowanych osób. Pod nią znajdują się zapisy dotyczące podatków, opłat skarbowych, jak również opłaty notarialnej. Na samym końcu aktu umieszcza się stwierdzenie, że został on odczytany, przyjęty do wiadomości i podpisany. Oczywiście podpisy obu stron, jak i samego notariusza muszą zostać złożone na dokumencie.

Co jeszcze warto wiedzieć o aktach notarialnych?

Akt notarialny sporządzany jest w trzech egzemplarzach. Oryginał zostaje u notariusza i będzie u niego przechowywany przez 5 lat. Następnie trafi do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego. Natomiast strony dostają po jednym odpisie, który ma taką samą wartość jak pierwotny dokument. Ile kosztuje sporządzenie aktu notarialnego, zależy od rodzaju transakcji. Do tego dochodzą jeszcze koszty związane np. z opłatą sądową, podatkiem od czynności cywilno-prawnych oraz mogące wystąpić inne opłaty. Maksymalne stawki taksy notarialnej normują przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku.