Nigdy dostatecznie nie jest się gotowym na śmierć najbliższych członków rodziny. Odejście rodziców wiąże się z czasem żałoby, podczas której trzeba pogodzić się z ta stratą. Po ostatnim pożegnaniu i pogrzebie nadchodzi czas na uporządkowanie spraw spadkowych. Aby uregulować stan prawny nieruchomości i innych składników majątku zmarłych, dzieci mogą formalnie nabyć spadek w dwojaki sposób. Najszybsze okazuje się sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia.

Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Spadek po rodzicach oprócz wartości finansowej wchodzących w jego skład nieruchomości czy cennych ruchomości, ma także bardzo dużą wartość sentymentalną. Po czasie żałoby i ostatniego pożegnania, warto zająć się wszelkimi formalnościami, mającymi na celu uporządkowanie spraw związanych z należnym spadkiem. W tym celu można postąpić dwojako. Pierwszy sposób polega na wydaniu orzeczenia przez sąd, przyznającym spadek w linii prostej dziedziczenia. Trzeba jednak pamiętać, że postępowania sądowe mają to do siebie, że dość długo trwają. Drugą znacznie szybsza metodą jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia w Kancelarii Notarialnej Dariusz Wojciech Rzadkowski i Aleksandra Rzadkowska-Kapłan.

Oba te dokumenty, potwierdzające otrzymanie spadku, mają taką samą moc prawną, ale akt notarialny można znacznie szybciej otrzymać, bez konieczności długiego oczekiwania, co może mieć duże znaczenie, gdy zmarły rodzic zostawił dzieciom, np. firmę, która wymaga podejmowanie różnych w określonym czasie. Możliwość wydawania aktów poświadczenia dziedziczenia weszło w życie w 2008 roku i z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Należy pamiętać, że do wydania przez notariusza aktu, konieczna jest obecność i wyrażenie zgody wszystkich osób, będących spadkobiercami ustawowymi oraz testamentowymi. Ograniczeniem wydania tego rodzaju dokumentu jest sytuacja, kiedy zmarły zostawił tzw. testament szczególny.

Jak wygląda wydawanie aktu poświadczenia dziedziczenia w praktyce?

Wydanie dokumentu posiadającego formę aktu notarialnego, wymaga stosowania określonych procedur i musi być zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Oprócz obecności wszystkich spadkobierców, na notariuszu ciąży obowiązek zweryfikowania ich tożsamości oraz dokładnego sprawdzenia wszystkich składników majątku należącego do zmarłego. Osoby zaineresowane muszą okazać dowód osobisty, skrócone akty urodzenia i małżeństwa (jeżeli pozostają w związku). Ponadto, trzeba do Kancelarii Notarialnej Dariusz Wojciech Rzadkowski i Aleksandra Rzadkowska-Kapłan z Bielsko-Białej w województwie śląskim dostarczyć numery ksiąg wieczystych nieruchomości mieszalnych oraz gruntów, które stanowią masę spadkową. Akt poświadczenia dziedziczenia jest ważnym dokumentem, mającym dużą moc prawną, więc wszystkie czynności notarialne służące jego wydaniu powinny odpowiednio zabezpieczyć interesy wszystkich spadkobierców.