Sporządzenie testamentu wydaje się dość proste. Wystarczy przecież napisać, kto jest spadkobiercą całego dobytku lub w przypadku, gdy osób dziedziczących jest więcej, przypisać im poszczególne części majątku. Następnie własnoręcznie podpisać dokument i gotowe. Nic bardziej mylnego! Testament musi mieć odpowiedni schemat, bo inaczej będzie nieważny. Dlatego najlepiej sporządzić go w formie aktu notarialnego w Kancelarii Notarialnej Kamila Szwarc.

Jak wygląda sporządzanie testamentu u notariusza?

Na początku warto zaznaczyć, że sporządzanie testamentu u notariusza jest najbezpieczniejszą formą zarządzania majątkiem. Do jego przygotowania niezbędne będą: dowód osobisty lub paszport osoby sporządzającej dokument oraz dane osób, które zostaną ujęte w testamencie. Notariusz w sposób zrozumiały i przejrzysty sporządza testament zgodnie z wolą testatora, odczytuje go, a spadkodawca po zatwierdzeniu dokumentu składa na nim swój podpis. Oryginał pozostaje w kancelarii notarialnej, natomiast testator otrzymuje wypis aktu notarialnego.

Sporządzaniem testamentów, jak również spisywaniem protokołów, sporządzaniem aktów notarialnych, redagowaniem umów oraz świadczeniem innych czynności  prawnych zajmuje się Kancelaria Notarialna Kamila Szwarc z Kielc. Profesjonalna i rzetelna obsługa, bezpieczeństwo i pewność obrotu prawnego, najwyższa jakość świadczonych usług czynią powyższe biuro notarialne miejscem godnym polecenia.

Rodzaje testamentów

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje testamentów:

  1. Testamenty zwykłe, do których zaliczamy pokrótce omówiony już wyżej testament notarialny, a także: testamenty holograficzne, napisane ręcznie przez spadkodawcę i allograficzne, sporządzone w formie ustnej w obecności urzędnika i dwóch świadków.

  2. Testamenty szczególne, wśród których wyróżniamy:

  • testament ustny – sporządzany w sytuacji, gdy zachowanie zwykłej formy testamentu jest niemożliwe lub w obawie przed rychłą śmiercią, wymaga obecności przynajmniej trzech świadków,

  • testament podróżny – jak sama nazwa wskazuje złożony podczas podróży na polskim statku morskim lub powietrznym przed dowódcą statku lub jego zastępcą, wymaga obecności dwóch świadków,

  • testament wojskowy – dotyczy wojskowych przebywających na misjach zagranicznych, np. w czasie przebywania w niewoli.

Każdy powyższy rodzaj testamentu zawsze musi być przygotowany zgodnie z ustalonymi normami, by nikt nie miał wątpliwości co do ważności sporządzonych dokumentów.