Śmierć bliskiej osoby to dla rodziny wydarzenie bardzo smutne, a nawet traumatyczne. Niekiedy przeżywanie żałoby staje się jeszcze trudniejsze, gdy okazuje się, że konieczne jest przeprowadzenie sprawy spadkowej. Dlatego, aby uniknąć problemów i długotrwałych rozpraw sądowych coraz więcej osób decyduje się przed śmiercią sporządzić testament. Jak dokładnie przebiega ta procedura w Kancelarii Notarialnej Górscy s.c.? Wyjaśniamy!

Dlaczego warto sporządzić testament?

Większość osób, szczególnie tych młodych, na co dzień nie myśli o kwestii takiej jak spisanie testamentu, ponieważ uważają, że jest na to jeszcze za wcześnie. Niestety śmierć bardzo często przychodzi niespodziewanie, a w takiej sytuacji brak testamentu może spowodować wiele problemów. Otóż testament to dokument, który pozwala spadkodawcom jeszcze za życia rozporządzić swoim majątkiem oraz wskazać spadkobierców. Co kluczowe – w ten sposób spadkodawca może pozostawić część lub całość swoich dóbr osobie, która w sytuacji dziedziczenia ustawowego nie byłaby brana pod uwagę.

Czym jest testament notarialny?

Polskie prawo wyszczególnia kilka różnych rodzajów testamentów, które można podzielić na zwykłe oraz szczególne. W pierwszej grupie znajduje się testament notarialny, a więc dokument sporządzony w formie aktu notarialnego w miejscu takim jak Kancelaria Notarialna Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska s.c. Tylko taki testament, sporządzony i potwierdzony przez wykwalifikowanego notariusza, ma moc urzędową. Warto też podkreślić, że notariusz ma obowiązek potwierdzić nie tylko tożsamość, ale też zdolność do czynności prawnych testatora. To z kolei minimalizuje ryzyko nieprawidłowości oraz możliwość podważenia testamentu.

Procedura sporządzania testamentu notarialnego

Procedura, jaką jest sporządzenie testamentu notarialnego, przebiega bardzo szybko i sprawnie, a także jest stosunkowo tania. Dlatego, aby oszczędzić późniejszych problemów spadkobiercom, zdecydowanie warto zdecydować się na spisanie testamentu. A jak wygląda sporządzenie testamentu w warszawskiej Kancelarii Notarialnej Łukasz Górski Monika Jaworowska-Górska s.c.? W pierwszej kolejności spadkodawca musi dokładnie przemyśleć i zaplanować, w jaki sposób chce podzielić swój majątek. Następnie na podstawie uzyskanych informacji notariusz przygotowuje ostatnią wolę spadkodawcy i odczytuje ją na głos. Gdy wszystko się zgadza, akt zostaje potwierdzony przez testatora podpisem. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach – kopię otrzymuje spadkodawca, a oryginał jest przechowywany przez notariusza.