Akt notarialny jest jednym z najważniejszych dokumentów sporządzanych przez notariusza. Jest to pismo potwierdzające ważność i autentyczność transakcji lub umowy zawartej między stronami. Co więcej, akt notarialny jest sporządzany w sytuacjach wymagających szczególnej troski o zachowanie prawidłowości czynności prawnych. O tym, co jeszcze warto o nim wiedzieć opowiadamy w poniższym artykule.

Czym jest i co zawiera akt notarialny?

Przygotowywanie aktów notarialnych należy do najważniejszych czynności notarialnych wykonywanych w kancelariach. Jest to specyficzna i powszechnie stosowana forma czynności prawnej, którą przygotowuje notariusz zgodnie z przepisami prawnymi. Podpisanie takiego dokumentu może być konieczne w różnych sytuacjach, a niekiedy jest to warunek stwierdzenia ważności danej umowy. Celem sporządzenia aktu notarialnego jest potwierdzenie dokonania pewnej czynności prawnej, gdy tego wymagają przepisy lub strony umowy. Tylko notariusz ma odpowiednią wiedzę i uprawnienia do opracowania aktu. Samo pismo ma sformalizowaną postać dla wykluczenia wszelkich niejasności. Musi się znaleźć w nim kilka istotnych informacji.

Artykuły 91-95 ustawy Prawo o notariacie określają wymagane elementy aktu notarialnego. Przede wszystkim, dokument ten musi być sporządzony w języku polskim i zawierać datę oraz miejsce jego opracowania. Konieczne jest również podanie nazwiska notariusza lub jego zastępcy oraz siedziby kancelarii notarialnej. Akt notarialny powinien także zawierać informacje o stronach, w tym ich personalia, adresy i dane rejestrowe. Po podpisaniu aktu przez strony i notariusza, oryginał jest przechowywany przez 5 lat w kancelarii notarialnej. Po tym czasie trafia do archiwum ksiąg wieczystych właściwego sądu rejonowego, zaś strony otrzymują jedynie odpisy dokumentu. To jeszcze nie wszystko, co warto wiedzieć.

Kiedy jest sporządzany akt notarialny?

Nie ma ściśle określonych ograniczeń, co do tego, kiedy należy przygotować akt notarialny, w czym specjalizuje się m.in. Kancelaria Notarialna Aleksandry Wichniarek. Podpisanie dokumentu zależy tu od decyzji stron. Jednakże ustawodawca wymaga zachowania formy notarialnej w przypadku:

  • umowy przedwstępnej i sprzedaży,

  • umowy warunkowej i przeniesienia własności,

  • umowy zamiany i darowizny,

  • umowy dożywocia i dziedziczenia,

  • umowy zniesienia współwłasności.

Ponadto forma ta jest wymagana także dla umów majątkowych małżeńskich i testamentów. Jak również oświadczeń o poddaniu się egzekucji czy ustanowieniu hipoteki. Akty notarialne są też sporządzane przy podpisywaniu umów spółek lub pełnomocnictw.