Na podstawie przepisów Kodeksu Cywilnego obowiązek alimentacyjny obciąża krewnych w linii prostej, a także rodzeństwo. Najczęstsze wnioski o alimenty dotyczą łożenia rodzica na dziecko, ale o alimenty można ubiegać się również po rozwodzie. Warto wiedzieć kto od kogo może uzyskać alimenty, a także jak wystąpić o nie w sądzie, który zdecyduje o ich wysokości, uwzględniając potrzeby powoda oraz możliwości zarobkowe pozwanego.

Komu i od kogo przysługują alimenty?

Najczęściej obowiązek alimentacyjny kojarzony jest ze schematem rodzic – dziecko. Jednak należy wiedzieć, że krąg uprawnionych do pobierania alimentów jest znacznie szerszy. Uprawnień do świadczeń alimentacyjnych można poszukiwać między małżonkami, względem małżonka rozwiedzionego oraz pomiędzy krewnymi w linii prostej (dzieci, rodzice, wnuki oraz dziadkowie), ale również w linii bocznej, czyli pomiędzy rodzeństwem. Uprawnienia do świadczeń alimentacyjnych powstają również pomiędzy przysposabiającym a przysposobionym, pomiędzy ojczymem i pasierbem oraz ojcem biologicznym dziecka, będącym poza małżeństwem, a matką i owym dzieckiem.

Alimenty to przede wszystkim świadczenia pieniężne, ale nie tylko. Wśród świadczeń będących przedmiotem obowiązku alimentacyjnego jest zapewnienie środków do utrzymania oraz wychowania. Świadczenia niepieniężne mogą mieć szeroki wymiar – na przykład duchowy lub psychologiczny.

Co powinno znaleźć się w pozwie o alimenty?

Aby ubiegać się o alimenty, należy złożyć pozew w Sądzie Rejonowym, właściwym dla miejsca zamieszkania pozwanego lub powoda. Jak tłumaczą prawnicy z Wacławski&Tomaka-Wacławski. Adwokacka Spółka Partnerska, we właściwym przygotowaniu pozwu pomocna jest konsultacja ze specjalistą, jednak warto wiedzieć, co powinno się w nim znaleźć. Należy rozpocząć od oznaczenia sądu, powoda i pozwanego z podaniem adresów. W dalszej kolejności konieczne jest podanie, że jest to pozew o zasądzenie świadczenia alimentacyjnego. Tutaj powinna pojawić się również kwota żądanych alimentów oraz dzień miesiąca, w którym mają być wypłacane. Warto również ubiegać się o nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności. W pozwie alimentacyjnym podaje się również wartość przedmiotu sporu, czyli sumę świadczeń za jeden rok. W uzasadnieniu koniecznym jest zaznaczenie, że pozwany jest w stanie łożyć na utrzymanie powoda (lub jego dziecka), trzeba rzetelnie opisać sytuację majątkową własną oraz pozwanego, a także podać kwotę naliczonych miesięcznych wydatków na siebie (lub dziecko). Dobrym poparciem będą rachunki i zaświadczenia o zarobkach.