Otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy. Jest to jednak dopiero początek trudnej drogi do uzyskania stwierdzenia nabycia spadku, składającej się z kilku etapów. Przeprowadzi przez nie Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztofa Małeckiego, znajdująca się w Chojnicach. Czym jest stwierdzenie nabycia spadku, kto może wystąpić do Sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku i w jaki sposób wygląda prowadzenie takiej sprawy?

Stwierdzenie nabycia spadku

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Aby jednak mieć pewność, że posiada się prawo do udziału w spadku, konieczne jest zapewnienie prawnego stwierdzenia nabycia spadku. Stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić w dwóch trybach: 1) w postępowaniu sądowym, które kończy się wydaniem przez Sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku; 2) w postępowaniu przed notariuszem, w którym notariusz sporządza notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Należy pamiętać, że w akcie stwierdzenia nabycia spadku wskazuje się jedynie grupę spadkobierców i określa ułamek udziału w spadku każdego z nich. Zarówno bowiem Sąd w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, jak i notariusz w notarialnym akcie poświadczenia dziedziczenia, nie dzielą spadku i nie przekazują spadkobiercom na wyłączną własność konkretnie wskazanych składników majątku. Stwierdzają jedynie kto, na jakiej podstawie (ustawa lub testament) i w jakiej wysokości nabywa prawa do spadku jako całości.

Usługi w zakresie stwierdzenia nabycia spadku świadczy Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztofa Małeckiego, znajdująca się w Chojnicach w województwie pomorskim. Z jej pomocą można uzyskać dokumenty (notarialny akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku), potwierdzające prawo do dziedziczenia, które spadkobiercy przedstawiają w obrocie prawnym. Dokumenty te stanowią podstawę wpisu prawa własności na rzecz spadkobiercy w księdze wieczystej oraz są niezbędne np. w kontaktach spadkobiercy z bankami, prowadzącymi rachunki bankowe zmarłego.

Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Sąd, zgodnie z artykułem 1025 § 1 kodeksu cywilnego, orzeka o stwierdzeniu nabycia spadku na wniosek osoby, która ma w tym interes. Zainteresowanymi osobami mogą być:

  • spadkobiercy,

  • wierzyciele spadkodawcy,

  • uprawnieni do zachowku,

  • zapisobiercy,

  • wierzyciele, spadkobiercy i zapisobiercy,

  • osoby, które nie roszczą sobie prawa do spadku, ale są zainteresowane udowodnieniem, że nie są odpowiedzialne za długi spadkowe,

  • wykonawca testamentu.

Dokumenty niezbędne do postępowania sądowego o stwierdzenie nabycia spadku oraz reprezentowanie na sali sądowej oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztofa Małeckiego, znajdująca się w Chojnicach w województwie pomorskim. Klienci zainteresowani pomocą prawną w tym zakresie mogą umówić się na wizytę i otrzymać niezbędne informacje.