Pomimo tego, że prawo jasno nie wskazuje konieczności wykonania działania stwierdzenia nabycia spadku, to dzisiaj warto wykonać tego typu czynność prawną, która nie pozwoli na podważenie danych postanowień spadkowych. W szczególności jest to ważne dla takich stron, jak spadkobiercy, zapisobiercy, wierzyciela spadkodawcy, czy dla wierzyciela spadkobiercy. Dowiedz się, czym jest stwierdzenie nabycia spadku!

Czym jest stwierdzenie nabycia spadku?

Stwierdzeniem nabycia spadku jest sądowe potwierdzenie tożsamości spadkobiercy, który w ten sposób może wykazać prawnie to, że przysługuje mu dany spadek.  Wielokrotnie proces ten jest wszczynany specjalnym wnioskiem, przez zapisobiercę, który dzięki temu może domagać się wykonania zapisu przez spadkobiercę. Wszyscy wierzyciele spadkobiercy i spadkodawcy, dzięki stwierdzeniu nabycia spadku, mogą zaś dochodzić swoich należności od spadkobiercy. Należy zatem podkreślić, jak ważne jest to, aby dokonać tego rodzaju proces, który niestety w wielu przypadkach jest kwestią sporną, np. między rodziną, czy znajomymi osoby, która przygotowała testament.

Proces sądowy lub forma aktu notarialnego

Stwierdzenie nabycia spadku może odbywać się dwiema drogami. Pierwszą z nich jest proces sądowy, wszczynany na wniosek np. spadkobiercy, z założeniem, że nie może on nastąpić po upływie sześciu miesięcy od otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), z wyjątkiem sytuacji, w której wszyscy spadkobiercy są znani i złożyli dokumentu o przyjęciu/odrzuceniu spadku. Drugim wspomnianym wyjściem, jest przygotowanie aktu notarialnego. Jest to jednak forma dostępna tylko dla spadkobierców ustawowych i testamentowych, a także dla osób, które poprzez testament, zostały „obarczone” zapisami windykacyjnymi spadkodawcy. W obu przypadkach, dla 100% objaśnienia danej sprawy, warto wykorzystywać wiedzę takich specjalistów, jak radcy prawnego mecenas Mai Rybińskiej. Wielokrotnie w kancelariach prawnych, bez konieczności wchodzenia na drogę sądową, w ramach negocjacji, czy mediacji, są rozwiązywane różnego rodzaju konfliktu spadkowe.

Czy stwierdzenie nabycia spadku jest obowiązkowe?

Co do zasady, stwierdzenie nabycia spadku nie jest obowiązkowe, czego dowodem są analizy przepisów prawnych, dotyczących praw dziedziczenia i spadków. Warto jednak pamiętać, że pośrednio taki obowiązek wyznaczają jednak inne akty prawne, między innymi dotyczące ksiąg wieczystych. Jeśli bowiem w skład spadu wchodzą nieruchomości – dom, mieszkanie, działka budowlana itp. – to w obowiązku spadkobiercy, jest zmienienie danych właściciela właśnie w księgach wieczystych. To właśnie wtedy potrzebne jest stwierdzenie nabycia spadku bądź też zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia.