Popularne powiedzenie mówi, że „pies jest najlepszym przyjacielem człowieka” i znalazło ono potwierdzenie również w medycynie. Psy są wykorzystywane jako wsparcie w stosowanych metodach leczenia i terapii pacjentów. Bardzo dobrze spisują się w pracy z osobami potrzebującymi pomocy w wielu dolegliwościach. Terapię z udziałem psa oferuje właścicielka firmy Dogoterapia DIVIO. Zobacz, na czym polega dogoterapia i w jakich schorzeniach jest wykorzystywana.

Co to jest dogoterapia?

Dogoterapia (kynoterapia) to forma terapii z udziałem psów, m.in.: labradorów, golden retriverów, samojadów, nowofulandów, owczarków niemieckich, a także zwykłych kundelków. Pies pełni rolę terapeuty i pomaga uporać się pacjentowi z problemami zdrowotnymi i emocjonalnymi. Zwierzęta są wyszkolone, muszą być delikatne i przyjazne oraz akceptować przytulanie i głaskanie przez nieznajomych. Są tzw. pocieszycielami, ponieważ wspierają zdrowie psychiczne pacjentów. Właścicielka Dogoterapii DIVIO posiada dwa psy, które asystują pacjentowi w serii zadań, motywują go i zachęcają do ćwiczeń. Wykorzystuje je do pracy z dorosłymi i dziećmi niepełnosprawnymi umysłowo i fizycznie, które działają zbawiennie na ludzką psychikę i na zdrowie fizyczne.

W jakich schorzeniach i chorobach wykorzystuje się dogoterapię?

Przebieg dogoterapii jest zależny od stanu zdrowia lub schorzenia pacjenta. Spotkanie terapeutyczne z psem może odbywać się indywidualnie lub w większej grupie, ale dla widocznych efektów terapii trzeba je powtarzać cyklicznie. Psy właścicielki Dogoterapii DIVIO pomagają osobom cierpiącym na: autyzm, porażenie mózgowe, upośledzenie umysłowe, zespół Downa, nerwicę, depresję, schizofrenię, demencję i chorobę dwubiegunową. Wykorzystywane są w zajęciach terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Dogoterapia wpływa u człowieka na zmniejszenie odczuwania lęku, strachu i bólu. Prosta czynność głaskania psa działa na pacjenta relaksująco, bowiem uwalnia w nim serotoninę, prolaktynę i oksytocynę, czyli hormony odpowiedzialne za nastrój człowieka. Terapia z psem wspomaga przywoływanie wspomnień u pacjentów z urazami głowy lub chorobami przewlekłymi, takimi jak choroba Alzheimera. Dogoterapia jest coraz bardziej popularna w szpitalach, żłobkach, przedszkolach i szkołach. Dzieci, które obcują z psem są bardziej zmotywowane do nauki, otrzymują lepsze oceny i mają lepsze relacje z rówieśnikami i nauczycielami.

Certyfikowana dogoterapeutka z Dogoterapii DIVIO organizuje spotkania grupowe i indywidualne również z dojazdem do pacjenta. Przygotowuje także pokazy i prelekcje, na których porusza ważne tematy dotyczące empatii do zwierząt, relacji człowieka z psem i bezpiecznej postawy wobec zwierzaków.