Testament to dokument, w którym dana osoba zapisuje, komu przekazuje swój majątek po śmierci. W Kancelarii Notarialnej Paweł Jan Dworczyński Aleksandra Gąsecka-Szewczuk w Słupsku, można sporządzić testament notarialny.  Testament nabiera mocy prawnej dopiero po śmierci osoby, która go sporządziła. Dzięki temu dokumentowi osoba może zarządzić swoim majątkiem i rozdysponować go według uznania. Jednak dopiero po jej śmierci wszystkie zapisy zawarte w dokumencie zaczynają obowiązywać.

Kiedy testament zostaje otwarty?

W momencie śmierci testatora, czyli osoby, która sporządziła testament, notariusz ma obowiązek poinformować o istnieniu testamentu oraz ujawnić jego treść. Przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego regulują procedurę otwarcia i ogłoszenia testamentu. Dzięki temu osoba sporządzająca ten dokument ma pewność, że ogłoszenie jego treści odbędzie się dopiero po jej śmierci. Procedura otwarcia testamentu wiąże się z potwierdzeniem jego istnienia, poinformowaniu osób, których dotyczy, a także odczytaniu treści w nim zawartej. Ogłoszenie testamentu przez notariusza może odbyć się dopiero po przedłożeniu aktu zgonu, jako dowodu śmierci testatora, przez osoby chcące poznać treść dokumentu. Oprócz notarialnego otwarcia i ogłoszenia testamentu w Kancelarii Notarialnej Paweł Jan Dworczyński Aleksandra Gąsecka-Szewczuk można również sporządzić różnego rodzaju umowy, akty notarialne, majątkowe umowy małżeńskie, a także usługi notarialne w zakresie prawa rodzinnego.

Notarialne otwarcie oraz ogłoszenie testamentu wymaga przedłożenia kilku ważnych dokumentów, takich jak akt zgonu spadkodawcy oraz dokument tożsamości osób lub osoby, które ubiegają się o otwarcie testamentu. Niezbędny jest również wypis aktu notarialnego, który potwierdza testament notarialny. Jeśli testament został spisany własnoręcznie, nie w formie aktu notarialnego, to musi zostać przedłożony oryginał. Taki wypis notarialny będzie wtedy całkowitym powtórzeniem treści zawartej w odręcznie sporządzonym oryginale, z tą różnicą, że nie będzie na nim podpisów testatora i notariusza.

Ile czasu od śmierci można otworzyć testament?

Przepisy prawa nie określają dokładnego terminu na tą czynność. W praktyce wygląda to tak, że po śmierci osoby, która sporządziła testament oraz dostarczeniu aktu zgonu, sąd lub notariusz otwiera dokument i odczytuje treść. Z otwarcia testamentu musi zostać sporządzony protokół, który zawiera datę sporządzenia dokumentu oraz dane osoby, która go sporządziła. Na samym dokumencie umieszcza się adnotację o dacie otwarcia, co poświadcza wypełnienie woli spadkodawcy.