Zawód radcy prawnego nie różni się dzisiaj od zawodu adwokata. W najlepszych kancelariach świadczona jest zatem pomoc prawna w zakresie prawa karnego, administracyjnego czy też prawa cywilnego. Oczywiście najwięcej spraw dotyczy ostatniej gałęzi prawa w tym m.in. prawa spadkowego i rodzinnego. Szerokie doradztwo dotyczące na przykład rozwodów, podziałów majątków czy alimentów oferuje radca prawny Jolanta Skuratowicz, której kancelaria działa w Elblągu. Tacy eksperci prawni rekomendują dzisiaj m.in. przy regulacji kwestii alimentacyjnych wybierać polubowną opcję umów. Co warto o nich wiedzieć?

Jak regulowane mogą być kwestie obowiązku alimentacyjnego?

Obowiązek alimentacyjny jednego rodzica względem dziecka reguluje m.in. art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego. Wyznacza on, iż alimenty można zasądzić albo w sądzie, uzyskując orzeczenie sądowe, lub też w formie ugody, która zawierana jest przed mediatorem, a zatwierdzana jest również przez sąd. Mecenas Jolanta Skuratowicz, która od lat zajmuje się sprawami prawa cywilnego i pomaga właśnie w taki sposób regulować kwestie alimentów, proponuje również stronom polubowne rozwiązanie. Jest nim podpisanie umowy alimentacyjnej, która powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.

W elbląskiej kancelarii radcy prawnego można uzyskać szczegółowe informacje na temat umów alimentacyjnych. Mecenas Jolanta Skuratowicz zawsze przedstawia listę korzyści oraz wad danego rozwiązania, pomagając klientom podjąć właściwą decyzję. Obecnie regulowanie obowiązku alimentacyjnego, czy to w sądzie, czy w ramach umowy, powinno odbywać się przy współpracy z dobrym i doświadczonym radcą prawnym. W przeciwnym razie można wybrać opcję, która nie przyniesie spodziewanego rezultatu. Poleca się zatem korzystać z doradztwa prawnego ekspertów o wielu pomyślnie przeprowadzonych sprawach – tym właśnie może pochwalić się radca prawny Jolanta Skuratowicz.

Umowa alimentacyjna w formie aktu notarialnego

Umowy alimentacyjne powinny być zawierane w formie aktu notarialnego przede wszystkim po to, by dokument miał taką samą moc prawną, jaką charakteryzują się orzeczenia sądowe. Radca prawny Jolanta Skuratowicz przygotowuje zatem taki szablon umowy, który zawiera oświadczenie płaczącego alimenty o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. W ten sposób dokument poświadczony u notariusza posiada tytuł egzekucyjny, który może być wykorzystany w przypadku niezastosowania się do zapisów umowy. Jeśli zajdzie taka potrzeba akt notarialny wystarczy zanieść do sądu, by uzyskać klauzulę wykonalności i wszcząć procedurę komorniczej egzekucji długów. W takich sprawach również swoją pomoc oferuje klientom radca prawny z elbląskiej kancelarii.

Czy akt notarialny zabezpiecza jednak tylko osobę przyjmującą alimenty? Radca prawny Jolanta Skuratowicz może również poprzez specjalne klauzule chronić interesy rodzica zobowiązanego do uiszczania alimentów. Dodatkowe zapisy mogą np. narzucać na stronę przeciwną (w przypadku dzieci na ich reprezentanta – najczęściej matkę) obowiązek wykazywania, na co zostały spożytkowane pieniądze. Dodatkowe klauzule mogą też wskazywać to, iż część środków ma być przeznaczonych na rozwój zainteresowań dziecka, jego pasje czy np. lekcje pozaszkolne. Umowa o alimenty nie jest zatem zwykłym szablonem, który wystarczy wypełnić i poświadczyć u notariusza. To złożony dokument, którego każdy element może przygotować tak biegły w tych sprawach radca prawny, jak Jolanta Skuratowicz.

Sporządzanie umowy alimentacyjnej z radcą prawnym Jolantą Skuratowicz

Mecenas Jolanta Skuratowicz rekomenduje stronom, by podjęli w jej kancelarii swoiste mediacje lub negocjacje dotyczące umowy. Przed jej stworzeniem ważne jest zapoznanie się z racjami obu stron tak, aby dojść do obopólnej korzyści. Oczywiście na pierwszym planie zawsze powinno być dobro dziecka. Nie warto jednak doprowadzać do eskalacji konfliktu. Szukanie rozwiązań polubownych to najlepsze, co mogą dla swoich pociech zrobić ich rodzice.

Dopiero po skończonych negocjacjach i konsultacjach umowa zostanie przygotowana przez radcę prawnego, który w kolejnym etapie objaśni dokładnie każdy jej element. Po podpisaniu dokumentu kancelaria prawna wyznaczy dla klientów termin spotkania u notariusza. Taką szeroką pomoc oferuje właśnie radca prawny Jolanta Skuratowicz.