Przeglądając oferty pracy z łatwością możemy zauważyć, że pracodawcy oferują różne umowy. Jednak zdecydowanie najczęściej jest to umowa o pracę. Jest to najkorzystniejszy rodzaj umowy, trzeba jednak wiedzieć, że musi być ona właściwie skonstruowana. Co warto wiedzieć na temat umowy o pracę? Jakie są rodzaje umowy o pracę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania!

Kilka słów na temat umowy o pracę

Umowa o pracę to jeden dokumentów, który musi zostać podpisany przez dwie strony - zarówno przez pracodawcę, jak i osobę zatrudnianą w konkretnej firmie. Taki dokument powinien zawierać wszystkie najważniejsze informacje - jednym z najważniejszych elementów jest data zawarcia i zakończenia umowy (dotyczy umów na czas określony).

Oprócz tego w umowie nie może zabraknąć wzmianki o rodzaju umowy o pracę (jakie są rodzaje - sprawdź poniżej). Obowiązkowo muszą się również znaleźć warunki dotyczące pracy (m.in. miejsce wykonywania obowiązków), wymiar czasu pracy, wszystkie obowiązki należące do pracownika oraz informacja dotycząca wynagrodzenia. Nie zapominajmy również, że w umowie o pracę muszą się znaleźć także dane firmy, pracownika i ich podpisy.

Poznaj rodzaje umów o pracę

Nie ma jednego rodzaju umowy o pracę - wyróżniamy aż trzy! Jednym z nich jest umowa na okres próbny. To bardzo często zawierana umowa, która najczęściej trwa około 3 miesięcy. Pracodawcy nie zawsze są chętni, aby od razu zawierać umowę na czas nieokreślony lub określony, dlatego wybierają oni umowę na okres próbny, której celem jest przede wszystkim sprawdzenie, czy dana osoba nadaje się na dane stanowisko.

Teraz przechodzimy do dwóch pozostałych umów, czyli umowa na czas określony oraz umowa na czas nieokreślony. Są to także często zawierane umowy. Jeśli chodzi o ten pierwszy rodzaj to najczęściej jest ona zawierana na rok lub więcej. Po upływie określonego czasu pracodawca ma prawo nie przedłużyć umowy (i nie musi podawać żadnego powodu wypowiedzenia), jak i może przedłużyć czas trwania takiej umowy. Warto jednak pamiętać, że umowa na czas określony najdłużej może trwać 33 miesiące.

Ostatni rodzaj to bezterminowa umowa, w której nie znajdziemy daty dotyczącej zakończenia współpracy. Jednak trzeba wiedzieć, że to wcale nie oznacza, że pracodawca nie może nas zwolnić. Może to zrobić, ale wtedy jest zobowiązany do podania konkretnej przyczyny swojej decyzji.

Jak sporządzić umowę o pracę?

Umowa o pracę to bardzo ważny dokument, który nie może być byle jak sporządzony. Wymaga się, aby był on starannie zaplanowany, dlatego właśnie warto skorzystać z pomocy specjalisty. Idealną osobą, do której warto się zwrócić po tego typu pomoc, jest Radca Prawny Joanna Rymarowicz - ekspertka w dziedzinie prawa, która może pochwalić się bardzo dużym doświadczeniem. Zachęcamy do zapoznania się z jej usługami!