Kwestie alimentacyjne między rodzicami dziecka mogą być regulowane w różny sposób. W wielu przypadkach strony unikają rozstrzygnięcia sądowego, wybierając mniej stresujące, tańsze i ograniczające eskalację konfliktu rozwiązanie – umowę alimentacyjną. Poleca je adwokat Aleksandra Krauze z Warszawy, która podkreśla, że każdy dokument tego typu powinien być zawarty w formie aktu notarialnego. Dlaczego jest to tak ważne?

Treść umowy alimentacyjnej

Pierwszą ważną kwestią przy zawieraniu porozumienia alimentacyjnego w sposób polubowny, czyli dzięki wykorzystaniu umowy o alimenty, jest przygotowanie treści dokumentu. By zawrzeć w nim wszystkie ważne dla stron elementy, a także, by umowa spełniała wymogi prawne, zawsze warto o pomoc prosić adwokatów. To oni po indywidualnym rozpatrzeniu sprawy, w tym roszczeń rodziców dziecka przygotują właściwą treść. Co powinna ona zawierać?

Jak wyjaśnia adwokat Aleksandra Krauze, każda umowa alimentacyjna prócz dokładnego określenia stron, w tym prawnego opiekuna dziecka, musi zawierać opisane obowiązki, zobowiązania oraz podpisy. Istotne jest to, aby precyzyjnie wskazać wartość alimentów, sposób ich uiszczania, a także warunki, które musi spełnić przyjmujący pieniądze, by je otrzymać. W wielu przypadkach płacący chce również zawrzeć dodatkowe klauzule, wyznaczające, na co mają zostać spożytkowane wypłacane środki (np. zapis, iż z danej części alimentów mają opłacone zostać zajęcia dodatkowe dla dziecka). Ponadto częścią każdej umowy powinno być oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Dlaczego jest ono istotne? 

Umowa o alimenty w formie aktu notarialnego

Umowy alimentacyjne, by miały taką samą moc prawną, co orzeczenie sądu, muszą być sporządzane w formie aktów notarialnych. Mecenas Aleksandra Krauze podkreśla, że dzięki temu podpisane przez płacącego alimenty oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji uzyska tzw. tytuł egzekucyjny, znacznie zabezpieczający interesy dziecka przyjmującego świadczenie alimentacyjne.

W uproszczeniu można zatem przyjąć, iż umowa o alimenty w formie aktu notarialnego pozwala na szybkie wyegzekwowanie długu w przypadku niezastosowania się płacącego do zapisów dokumentu. Adwokat Aleksandra Krauze tłumaczy, że w takim przypadku wystarczy akt notarialny dostarczyć do sądu, który bez procesu nadaje sprawie klauzuli wykonywalności. To z kolei niesie prawo do wszczęcia procedury komorniczej windykacji należnych alimentów.

Zalety umów alimentacyjnych

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba rozwodów, a także rozpadów pozamałżeńskich związków, w których trakcie para doczekała się wspólnego potomstwa. Tym samym rośnie też liczba sądowych spraw o alimenty.  Na szczęście w większości przypadków kwestie alimentacyjne polubownie można rozwiązać poprzez umowę, co jest jej największym atutem. Dzięki takiemu dokumentowi strony mogą uniknąć kolejnego konfliktu, a sprawa może zostać z pomocą adwokata rozstrzygnięta bez niepotrzebnego stresu i straty sporej ilości czasu.

Ponadto zaletą umów alimentacyjnych jest według mecenasa Aleksandry Krauze możliwość dostosowania warunków umowy do indywidualnych roszczeń stron,  a także możliwość szybkiej zmiany zapisów w przypadku obopólnej zgody. Akt notarialny i oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji to zaś gwarancja tego, iż umowa o alimenty będzie tak samo silnie wiązała swoimi postanowieniami zainteresowanych, co sądowe orzeczenie.