Testament to jednostronna czynność prawna, w której testator dokonuje rozporządzenia własnym majątkiem na wypadek śmierci, powołując do spadku konkretne osoby bądź instytucje. W polskim prawie wszelkie kwestie związane z testamentami regulowane są przez kodeks cywilny. Jednak w niektórych sytuacjach można podważyć i unieważnić testament. Pomoc w takich sprawach świadczy Kancelaria Adwokacka Jacka Chojnackiego. 

W jakich formach można sporządzić testament?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że możliwość sporządzenia testamentu mają tylko osoby pełnoletnie, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Wśród dostępnych form sporządzania testamentów można wyróżnić testamenty zwykłe oraz szczególne. Testamenty zwykłe to te spisane własnoręcznie, podpisane i opatrzone datą, a także notarialne, sporządzane u notariusza w formie aktu notarialnego, oraz allograficzne, będące ustnym oświadczeniem w obecności dwóch świadków wobec urzędnika państwowego (np. prezydenta miasta, wójta, starosty). Testamenty szczególne to przede wszystkim testamenty ustne – sporządzane w obecności przynajmniej 3 świadków, spisane w ciągu kolejnego roku i podpisane przez spadkodawcę oraz świadków. W razie niemożności złożenia podpisu testament zachowuje ważność, jeżeli zostaje potwierdzony przez 2 bądź 3 świadków przed sądem w ciągu 6 miesięcy od śmierci. Wśród testamentów szczególnych wyróżnia się również podróżne i wojskowe. 

Kiedy można unieważnić testament? 

Kodeks cywilny wyróżnia 3 sytuacje, które świadczą o nieważności testamentu. Podważyć i unieważnić testament można wtedy, gdy został sporządzony w stanie, który wyłącza świadome lub swobodne wyrażenie woli, pod wpływem błędu, bez którego testamentu o określonej treści spadkodawca by nie sporządził, a także pod wpływem groźby. Stan wyłączający świadome lub swobodne wyrażenie woli to nie tylko trwałe choroby bądź niedorozwój umysłowy, ale także przejściowe zaburzenia czynności psychicznych, upojenie alkoholowe czy przebywanie pod wpływem narkotyków. W celu unieważnienia testamentu należy bezwzględnie przestrzegać pewnych terminów. Czynności tych nie będzie można wykonać po upływie 10 lat od otwarcia testamentu lub po upływie 3 lat od momentu, w którym osoba posiadająca interes w jego unieważnieniu dowiedziała się o możliwej przyczynie. Oo unieważnienia testamentu może ubiegać się każda osoba posiadająca w tej procedurze jakikolwiek interes, bez dokładnego jego określenia. 

Jak unieważnić testament? 

Do skutecznego podważenia i unieważnienia testamentu konieczna może okazać się pomoc doświadczonego prawnika. W Warszawie takie usługi świadczy Kancelaria Adwokacka Jacka Chojnackiego. Do przeprowadzenia całej procedury niezbędne będzie zebranie i przedstawienie odpowiednich dowodów świadczących o niedopełnieniu wszystkich wymagań podczas sporządzania testamentu. Kancelaria Adwokacka Jacka Chojnackiego zajmuje się obsługą zarówno firm, jak i osób prywatnych. Jeżeli niemożliwe jest ugodowe rozwiązanie sprawy, adwokat reprezentuje klienta przed odpowiednimi organami. Kancelaria Adwokacka Jacka Chojnackiego zajmuje się sprawami z zakresu prawa karnego, pracy, administracyjnego, gospodarczego, handlowego, cywilnego oraz rodzinnego. Wybierając Kancelarię Adwokacką Jacka Chojnackiego, możesz oczekiwać fachowego doradztwa i rzetelnego prowadzenia sprawy.