Unieważnienie umowy kredytowej, a szczególnie kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich, to temat, który od lat budzi liczne kontrowersje wśród klientów banków, prawników, a także sądów. W ostatnich latach wiele osób zastanawia się nad możliwością tzw. "odfrankowania" kredytu, czyli zamiany waluty zadłużenia na złote. Czy jednak jest to możliwe? Odpowiedź na to pytanie przynosi przypadku państwa Dziubaków i przełomowy wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie.

Przełomowy wyrok dla frankowiczów

Sprawa państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bankowi stanowi istotny punkt zwrotny dla tysięcy frankowiczów w Polsce. Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę kredytową tego małżeństwa w wyroku wydanym 3 stycznia 2020 roku. Wyrok ten może być inspiracją dla innych posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich, którzy próbują dochodzić swoich praw przed sądami.

Sądowa batalia o kredyt frankowy państwa Dziubaków trwała wiele lat i doprowadziła m.in. do trafienia tej sprawy przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W wyniku tego procesu, TSUE orzekł, że przepisy prawa polskiego nie są zgodne z unijnymi, gdyż nie zapewniają skutecznej ochrony konsumentów, którzy zawarli tego rodzaju umowy kredytowe.

Skutki unieważnienia umowy kredytowej

Unieważnienie umowy kredytowej przez Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie państwa Dziubaków rodzi wiele istotnych konsekwencji. Po pierwsze, oznacza to, że bank musi zwrócić klientom wszystkie wpłaty dokonane na podstawie tej umowy, wraz z odsetkami ustawowymi. Po drugie, klient nie musi już spłacać kredytu we frankach szwajcarskich, gdyż umowa została uznana za nieważną.

Oczywiście, unieważnienie umowy kredytowej nie oznacza automatycznego "odfrankowania" kredytu. Bank może bowiem wnieść apelację od wyroku i dążyć do utrzymania pierwotnej umowy kredytowej. Jeżeli jednak sąd drugiej instancji utrzyma wyrok unieważniający umowę, wówczas można mówić o skutecznym "odfrankowaniu" kredytu.

W praktyce takie działanie może prowadzić do konieczności zawarcia nowej umowy kredytowej, ale już w polskiej walucie. Tym samym, klient może być zobowiązany do spłacania kredytu w złotych, co często stanowi korzystniejsze rozwiązanie dla osób, których zadłużenie we frankach szwajcarskich jest dużo wyższe niż pierwotnie zakładano. Sprawy z zakresu kredytów frankowych prowadzi Kancelaria Adwokacka Mirski i Współpracownicy z Koszalina

Wszystko zależy od sądu

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie państwa Dziubaków pokazuje, że unieważnienie umowy kredytowej może prowadzić do "odfrankowania" kredytu, czyli skutecznego przekształcenia zadłużenia na złote. Ostateczny sukces w tej kwestii zależy jednak od wyroku sądu drugiej instancji, a także elastyczności i dobrej woli banku.

Warto zaznaczyć, że każda sprawa frankowiczów jest inna i wymaga indywidualnej analizy oraz oceny prawnej. Dlatego też, osoby zainteresowane unieważnieniem umowy kredytowej lub "odfrankowaniem" kredytu mogą skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w tego rodzaju sprawach, aby uzyskać rzetelną informację o swoich możliwościach oraz ewentualnych ryzykach.