Niekiedy zdarza się, że mężczyzna ma pewne wątpliwości co do faktycznego pokrewieństwa z dzieckiem. Wystąpienie takich sytuacji przewidują przepisy w naszym kraju, dzięki czemu istnieją trzy możliwości ustalenia ojcostwa: domniemanie ojcostwa, sądowe ustalenie ojcostwa lub uznanie dziecka. Decydującym faktem jest jednak wynik testu DNA, który w każdym przypadku jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi, czy dana osoba jest rodzicem dziecka. 

Domniemanie ojcostwa

W tym przypadku funkcjonuje odgórne założenie, że ojcem dziecka jest mąż matki – bez względu na to, czy para ze sobą współżyje. Tutaj sytuacja jest więc mocno skomplikowana, jeśli faktycznym rodzicem biologicznym jest inna osoba, gdyż pod względem formalnym ojcem jest mężczyzna, z którym matka pozostawała w małżeństwie. Dotyczy to również sytuacji, jeśli dziecko urodziło się do 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa. W celu obalenia domniemania ojcostwa należy złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Postępowanie sądowe polega wówczas na ustaleniu rzeczywistych powiązań mężczyzny z dzieckiem.

Uznanie ojcostwa

Mężczyzna w takiej sytuacji składa oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego o tym, że jest ojcem dziecka. Wymagane jest tu jednak potwierdzenie tego przez matkę – powinna ona również złożyć to oświadczenie w terminie do trzech miesięcy po złożeniu go przez mężczyznę. Jednakże może to nastąpić wyłącznie w przypadku, gdy dziecko nie posiada innego ojca prawnego. Ponadto uznanie ojcostwa nie może nastąpić po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności.  

Sądowe ustalenie ojcostwa 

O ustalenie ojcostwa mogą wystąpić trzy osoby: matka, ojciec lub dziecko. W tym przypadku odbywa się rozprawa sądowa, podczas której powód składa wniosek o przeprowadzenie testu DNA. Wynik takiego testu daje jednoznaczną odpowiedź, a jego przeprowadzenie jest proste i bezbolesne. Chodzi tu o pobranie śluzówki z policzka. Na wyniki musimy zwykle poczekać kilka tygodni, jednakże ostatecznie rozwieją one wszelkie wątpliwości. Test DNA możemy również przeprowadzić bez ingerencji sądu i w takiej sytuacji wciąż jest to traktowane jako dowód w sprawie.  

Sądowe ustalenie ojcostwa to jednak często drażliwe i delikatne sprawy, gdyż dotyczą niejednokrotnie bardzo osobistych problemów rodzinnych. Dlatego też warto korzystać z fachowej pomocy i doradztwa doświadczonego radcy prawnego – takiego, jak Paulina Gugała.