Zazwyczaj wychowaniem dziecka wspólnie zajmują się rodzice. Jednak zdarzają się takie sytuacje, gdy na skutek rozwodu, separacji, rozpadu związku lub z innych powodów, małoletni pozostaje pod opieką tylko jednego rodzica. Wtedy drugi z nich ma obowiązek zapewnić dziecku wszelkie środki niezbędne do jego utrzymania – i właśnie tym są alimenty. Kto może starać się o alimenty? Od czego uzależniona jest kwota świadczenia? Jak dochodzić alimentów?

Alimenty a obowiązek prawny

Zgodnie z polskim prawem, a dokładniej Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny. Oznacza to, że są oni zobowiązani, aby zapewnić dziecku środki na utrzymanie, a w miarę potrzeby także środki wychowania. Wymienia się tu przede wszystkim:

  • podstawowe potrzeby bytowe jak opłacenie mieszkania, opieki zdrowotnej, wyżywienia, odzieży,
  • dostarczenie wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego,
  • umożliwienie nauki oraz rozwijania zainteresowań.

Warto podkreślić, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa w momencie uzyskania pełnoletności dziecka, ale dopiero w momencie, gdy jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać.

Jak przebiega proces alimentacyjny?

Chociaż istnieje możliwość, aby rodzice zawarli między sobą umowę dotyczącą alimentów, najczęstszym sposobem ich wyegzekwowania jest postępowanie sądowe. Pozew złożyć może pełnoletnie dziecko lub w imieniu nieletniego, rodzic. Pismo powinno zawierać informacje dotyczące zarówno pozwanego, jak i powoda, a także żądaną kwotę alimentów oraz podstawowe dokumenty, np. akt urodzenia i małżeństwa czy rachunki poświadczające koszty utrzymania i wychowania dziecka. Skompletowany pozew składa się w sądzie rejonowym właściwym miejscu zamieszkania pozwanego lub dziecka. Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie satysfakcjonującego wyroku? Warto zwrócić się do specjalistów z dziedziny prawa. Fachową pomoc w sprawach alimentacyjnych udzieli nam Kancelaria Adwokacka Katarzyny Falkowskiej działająca na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Co wpływa na wysokość alimentów?

W polskim prawie nie istnieją żadne konkretne wytyczne regulujące wysokość alimentów, a więc może być ona bardzo zróżnicowana. Sąd podejmuje decyzję indywidualnie dla każdego dziecka, na podstawie dokumentacji oraz dowodów dołączonych do pozwu. I dlatego tak istotne jest odpowiednie uargumentowanie swoich żądań podczas postępowania sądowego. Pod uwagę bierze się przede wszystkim uzasadnione potrzeby dziecka, możliwości zarobkowe i majątkowe pozwanego, a także jego zaangażowanie w wychowanie oraz utrzymanie dziecka.