W świetle polskich przepisów prawnych za matkę dziecka uważa się kobietę, która je urodziła, natomiast za ojca dziecka uważa się męża tej kobiety. Co ważne- dotyczy to także sytuacji, gdy dziecko urodziło się 300 dni po ogłoszeniu rozwodu bądź unieważnienia małżeństwa. Jako że życie pisze różne scenariusze, czasami biologicznym ojcem dziecka nie jest małżonek danej kobiety. Konieczne jest zatem ustalenie ojcostwa przed sądem. Jak to zrobić?

Kto może wystąpić z wnioskiem o ustalenie ojcostwa?

Wniosek o ustalenie ojcostwa może złożyć w sądzie prokurator, matka oraz mężczyzna, który uważa się za ojca dziecka. O ustalenie ojcostwa nie można wystąpić w sytuacji, gdy dziecko zmarło lub uzyskało pełnoletniość. Zanim jednak takie pismo zostanie rozpatrzone, musi nastąpić procedura zaprzeczenia ojcostwa w stosunku do mężczyzny, który – w świetle prawa- jest ojcem dziecka. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie można bowiem ustalić ojca dziecku, które go posiada.

Jakie dokumenty będą potrzebne w sądzie?

Jak informuje prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Łańcucie – wniosek o ustalenie ojcostwa należy złożyć w Wydziale Rodzinnym najbliższego Sądu Rejonowego. Trzeba też dołączyć do niego odpowiednie dokumenty takie jak:

  • akta sprawy o zaprzeczenie ojcostwa albo prawomocny wyrok sądu, który potwierdza jego zaprzeczenie,
  • zgodne oświadczenia matki i ojca dziecka,
  • badania genetyczne – choć nie jest to warunek konieczny.

Koszty postępowania sądowego pokrywa zazwyczaj przegrana strona. Kiedy więc osoba dochodząca ojcostwa nie udowodni pokrewieństwa z dzieckiem, zostanie obciążona wszystkimi kosztami procesu. Jeśli zaś sąd stwierdzi, że wniosek był zupełnie bezzasadny, może obarczyć składającą go osobę dodatkowymi kosztami.

Ustalenie ojcostwa a uznanie dziecka

Wiele osób błędnie myśli, że ustalenie ojcostwa dziecka jest równoznaczne z jego uznaniem. W celu uznania dziecka nie ma konieczności przeprowadzania postępowania sądowego- wystarczy oświadczenie obojga rodziców. Mimo że konsekwencje prawne ustalenia ojcostwa i uznania dziecka są takie same, sposób uzyskania wpisu do aktu urodzenia dziecka oraz towarzyszące temu okoliczności są zupełnie inne.

Procedura ustalenia ojcostwa nie jest przyjemna, zwłaszcza dla matki dziecka. Jeżeli pozwany mężczyzna zaprzecza, że jest ojcem, sąd może zlecić zebranie dowodów w postaci np. zeznań świadków, nagrań czy zdjęć. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który będzie reprezentował nas przed sądem. Prawnik zapewni nam niezbędne wsparcie, a także odpowiednio zadba o nasz interes.