Wiele małżeństw po kilku lub kilkunastu latach wspólnego życia podejmuje decyzję o rozwodzie. Istnieją ku temu różne przyczyny, jednak najczęściej chodzi o wypalenie emocjonalne w związku i chęć rozpoczęcia życia na nowo. Żeby sąd zgodził się na rozwód, musi stwierdzić, że między małżonkami całkowicie ustała więź uczuciowa, fizyczna i gospodarcza. Niestety czasem może zdarzyć się tak, że nawet to nie wystarczy do uzyskania rozwodu. W jakiej sytuacji sąd nie zgodzi się na ustanie związku małżeńskiego?

Dobro wspólnych, małoletnich dzieci

Jeśli małżonkowie posiadają dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18-ego roku życia, sąd zobowiązany jest do sprawdzenia, czy w wyniku orzeczenia rozwodu, nie ucierpi dobro żadnego z nich. Jeśli pojawią się przesłanki, że dobrostan i komfort życia dzieci mogą ulec pogorszeniu, sąd może oddalić pozew rozwodowy. W takiej sytuacji osoba , która go złożyła, obciążona zostanie kosztami postępowania sądowego. Jak informuje prawnik z Kancelarii Adwokackiej w Wołowie – przedstawiona wyżej reguła nie dotyczy jedynie biologicznych dzieci małżonków, ale też adoptowanego potomstwa.

Warto zaznaczyć, dobro dziecka to głównie jego komfort emocjonalny. Ten ekonomiczny ma nieco mniejsze znaczenie, choć też jest ważny. Nawet jeśli dziecko zostanie pod opieką rodzica, który gorzej zarabia, instytucja alimentów powinna zabezpieczyć interesy majątkowe małoletniego. Psycholodzy dziecięcy zgodnie twierdzą, że rozwód rodziców może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Im jest ono młodsze, tym większe prawdopodobieństwo, że ucierpi na skutek decyzji sądu. Z tego też względu rodzice małych dzieci mogą mieć trudności, by legalnie zakończyć małżeństwo.

Sprzeczność żądania rozwodu z zasadami współżycia społecznego

Przeglądając kodeksy prawne, nie trafimy na definicję zasad współżycia społecznego. Stanowią one bowiem pozaprawny zbiór wskazówek dotyczących moralnego i etycznego współistnienia w społeczeństwie. Celem tej przeszkody rozwodowej jest ochrona jednego z małżonków przed rażącą krzywdą. Co to w zasadzie oznacza? Posłużmy się przykładami.

Sąd nie orzeknie rozwodu, gdy jednego z małżonków dotknęło ciężkie kalectwo, a drugi pragnie rozstania, by uniknąć sprawowania nad nim opieki i udzielania pomocy w codziennym życiu. Sąd nie zgodzi się też na ustanie małżeństwa, gdy strona występująca o rozwód świadomie zaniedbuje rodzinę i np. przerzuca ciężar opieki nad dziećmi na współmałżonka bądź pracowników opieki społecznej.

Żądanie rozwodu przez winnego małżonka

W świetle obowiązujących przepisów małżonek, który doprowadził do rozkładu pożycia małżeńskiego, nie może ubiegać się o rozwód. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy małżonek niewinny wyrazi na to swoją zgodę. Jeśli jednak odmowa małżonka niewinnego będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, sąd może wyrazić zgodę na zakończenie związku.