Studia to czas, który nierozerwalnie związany jest z czytaniem książek. Czynność ta dotyczy nie tylko kierunków humanistycznych, takich jak polonistyka czy kulturoznawstwo, ale i technicznych. Regularne wizyty w księgarniach i bibliotekach są konieczne, aby pozytywnie zdać wszystkie egzaminy. Przy pozyskiwaniu lektur dobrym pomysłem będzie kierowanie się kilkoma praktycznymi zasadami. Sprawdźmy je!

Kserówki i e-booki – czy warto z nich korzystać?

Jak wynika z wielu badań, niemal 90% studentów wybiera materiały naukowe w formie wydrukowanych kopii. Co prawda, jest to bardzo ekonomiczna metoda – w punktach ksero zapłacimy kilka lub kilkanaście złotych za skserowanie interesującego nas rozdziału, a nawet całej książki naukowej. Natomiast na studiach finanse bywają problematyczną kwestią. Nie zawsze jest to jednak najlepszy wybór. Przede wszystkim nie wspieramy wówczas ani wydawców, ani autorów. Każdorazowe korzystanie z kserówek nie będzie zbyt uczciwe w stosunku do twórców, którzy w produkcję książki zainwestowali wiele pieniędzy i pracy. 

Co więcej, użytkowanie tekstów wydrukowanych na kartkach A4 nie jest najwygodniejsze. Książki znacznie lepiej układają się w dłoniach, są trwalsze i bardziej poręczne. Wiele osób uważa, że w kwestii komfortu wygrywają nawet z coraz popularniejszymi e-bookami. Książki elektroniczne co prawda znajdują się w naszych telefonach, laptopach, tabletach lub specjalnych czytnikach, dzięki czemu zawsze możemy z nich skorzystać. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż w Internecie często udostępniane są pliki bez poszanowania praw autorskich. Pobieranie ich także nie będzie uczciwe. 

Jakie korzyści wynikają z kupowania książek naukowych?

Podstawową zaletą nabywania książek jest możliwość korzystania z nich w każdej chwili. Jeśli mamy do przeczytania na zajęcia daną lekturę, to prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze ją sobie ,,odświeżyć’’ przed egzaminem. Pozycje wypożyczone z biblioteki muszą natomiast zostać oddane w konkretnym czasie – w przeciwnym wypadku grożą nam nawet kary finansowe. Co więcej, być może zakupione książki przydadzą nam się w przyszłości, podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Literatura naukowa zawiera bowiem informacje, których próżno szukać w przestrzeni internetowej. Miłośnicy pięknych wnętrz z pewnością docenią także dekoracyjną funkcję tych przedmiotów. Półki wypełnione książkami w każdym domu prezentują się świetnie!

Gdzie kupować książki?

Nie da się ukryć, że produkty te nie należą do najtańszych. Na szczęście na rynku działa wiele księgarni, co pozwala nam znaleźć opcję w korzystnej cenie. Nie od dziś wiadomo, że sklepy internetowe oferują zwykle tańsze rzeczy. Nie inaczej jest w przypadku książek. Przykładowo księgarnia internetowa Pergamin posiada w swojej ofercie szeroki zakres podręczników i opracowań naukowych z różnych dziedzin. Produkty zamawiamy, nie wychodząc z domu, dzięki czemu oszczędzamy czas. Wybierając zakupy online, znacznie łatwiej znajdziemy też interesującą nas pozycję – wystarczy skorzystać z wyszukiwarki. W przypadku przestronnych księgarni, na przykład w centrach handlowych, może to być spore wyzwanie.