Decydując się na zakup nowego zegarka, chcemy, by służył nam jak najdłużej. Równie ważne są tu kwestie estetyczne, jak i techniczne. Wybierając odpowiedni dla siebie model, na podstawie informacji o jego parametrach można upewnić się, że rzeczywiście będzie to zakup na lata. Obecnie większość producentów stawia na mechanizmy kwarcowe, jednak inne, takie jak automaty, czy mechaniczne, nadal nie wyszły całkowicie z użytku. Z pomocą specjalistów ze sklepu Na Górce w dalszej części artykułu rozważymy, jakie są zalety niektórych z nich.

Zegarki kwarcowe - skąd taka popularność?

Z biegiem lat mechanizmy kwarcowe zaczęły przejmować rynek i nie jest tak bez przyczyny. Stało się tak głównie ze względu na ich praktyczność. Modele działające na tej zasadzie nie wymagają większych ingerencji ze strony użytkownika, co pozwala cieszyć się nimi bez większych zmartwień.

Jedyne, na co trzeba się przygotować, to potrzeba ewentualnej wymiany baterii co kilka lat. Zegarki kwarcowe działają dzięki jej obecności, a ze względu na ograniczoną żywotność takiego elementu, wymaga on okresowo zakupu nowej. Nie jest to wielki problem, ponieważ usługę wymiany oferuje każdy zegarmistrz, którego nie jest trudno znaleźć w swojej okolicy. Zwykle nie wiąże się to ani z dużym kosztem, ani długim czasem oczekiwania.

Ogromną zaletą tego typu czasomierzy jest wchodzący w ich skład rezonator kwarcowy, który gwarantuje wyjątkową dokładność. Na rynku istnieją modele, które pokazują czas tak skrupulatnie, jak zegary atomowe. Jeśli zatem zależy Ci na niemal bezobsługowym produkcie i wyjątkowej precyzyjności we wskazywaniu godziny, szukaj wśród modeli wyposażonych w mechanizm kwarcowy.

Mechanizm automatyczny, czy na pewno jest taki zły?

Tak zwane automaty, w porównaniu do powszechniej stosowanych kwarców nie potrzebują do swojego działania baterii. Oznacza to eliminację konieczności wymiany jej co kilka lat, jednak nie ma nic za darmo, ponieważ w zamian za to, mają one dużo bardziej skomplikowany mechanizm wewnętrzny, co może wiązać się z koniecznością oddania swojego zegarka na okresowy przegląd i serwis.

Dodaje w rozmowie jeden ze specjalistów w branży, działający w firmie Na Górce.

Jednak brak baterii musi być czymś zastąpiony. Dlatego tego typu zegarki działają właściwie za sprawą ruchu ręki ich właściciela. Jednym z ich elementów jest rotor, który pod wpływem wspomnianego ruchu nadgarstka, naciąga sprężynę napędową, która z kolei wprawia w ruch wskazówki.

Skutkuje to jednak mniejszą dokładnością w pomiarze czasu niż w przypadku mechanizmu kwarcowego. Dodatkowo w sytuacji, gdy dysponujemy kilkoma modelami zegarka, jeśli automatyczny wyląduje na jakiś czas na półce, z pewnością przestanie wskazywać odpowiednią godzinę, a być może nawet całkiem się zatrzyma.

Jeśli jednak jesteś miłośnikiem modeli z duszą, czyli skomplikowanym mechanizmem typowym dla starszych zegarków, a kilkusekundowe opóźnienie i ewentualne naprawy, nie są Ci straszne, śmiało możesz zdecydować się na czasomierz automatyczny.