W niektórych sytuacjach zachodzi konieczność wyceny różnych rzeczy. Taka czynność często ma miejsce w przypadku transakcji kupna/sprzedaży, w szczególności, gdy żadna ze stron nie jest w stanie określić wartości przedmiotu. Aby nikt nie został oszukany, przeprowadza się wycenę danej rzeczy. Tym zajmują się rzeczoznawcy. Osoby pracujące w tym zawodzie zwykle wyceniają nieruchomości, aczkolwiek oferują także wyceny maszyn i urządzeń. Jak przebiega cały ten proces?

Jak wygląda wycena urządzeń i maszyn?

Wycena maszyn i urządzeń przez rzeczoznawcę ma na celu oszacowanie wartości środków trwałych, określenia ich typu, a także utraty wartości, kosztów i czynszów. Szacowanie wartości środków polega na określeniu ich wartości wraz ze wszelkimi atrybutami, które mogą mieć znaczący wpływ na wynik szacunku. Zazwyczaj podczas wyceny urządzeń lub maszyn określa się ich rynkową wartość. Co przez to należy rozumieć? Otóż wartość rynkowa to racjonalnie określona ilość pieniędzy, jaką może zaoferować kupujący za przedmiot transakcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotyczy to sytuacji, gdy obie strony są równe i nie mamy do czynienia z przymusem mającym wpływ na decyzję transakcji kupna/sprzedaży, obie strony dokładnie znają przedmiot oraz okoliczności transakcji.

Wartość rynkowa brana pod uwagę przez rzeczoznawcę w trakcie wyceny urządzeń i maszyn uwzględnia producenta przedmiotu, jego kompletność, zaawansowanie konstrukcyjne, rok produkcji, stan techniczny, a także czas i sposób użytkowania. Nie bez znaczenia są w tym przypadku również warunki popytu i podaży, które można zweryfikować na podstawie porównywalnych ofert.

Wycena maszyn i urządzeń – w jakim celu się ją przeprowadza i co podlega wycenie?

Wycena urządzeń i maszyn to zadanie, jakim zajmuje się rzeczoznawca majątkowy. Może on działać zarówno na zlecenia kupującego, jak i sprzedającego. Jednak warto też dowiedzieć się, w jakim celu taka wycena ruchomości jest przeprowadzana. Celem wyceny może być np. określenie udziału środków trwałych w majątku firmy. Poza tym wycena pozwala oszacować środki techniczne niezbędne do przekształceń własnościowych, czy upadłościowych. Wyceny maszyn i urządzeń przeprowadza się również w przypadku podziału majątku, fuzji przedsiębiorstwa lub jego likwidacji.

Jak informuje specjalista w tym obszarze z Firmy inżynieryjnej Janusz Peciak z Przezchlebia w województwie śląskim, wyceny urządzeń i maszyn są konieczne w przypadku określenia wartości zabezpieczenia np. kredytu, zastawy lub pożyczki. Wyceny pomagają także ustalić kwotę bazową w negocjacjach cenowych, których celem jest zawarcie umowy, ustalenia wysokości szkody w postępowaniu ubezpieczeniowym albo określenia czynszu najmu maszyny lub urządzenia. Takim wycenom podlegają np. urządzenia techniczne, maszyny budowlane i przemysłowe, ciągi technologiczne, naczepy, wózki widłowe, maszyny rolnicze czy ciągniki.