Podczas remontu lub modernizacji budynków, znajomość przebiegu instalacji elektrycznych jest niezbędna. Jeśli prace remontowe obejmują wiercenie lub wykonywanie różnych otworów w ziemi, konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, które wykryją wszystkie kable wewnętrzne. Do namierzenia takich sieci, warto skorzystać z usług firmy Efbi z Olsztyna. Sprawdź szczegóły!

Jak zlokalizować podziemne instalacje?

Jeśli budynek lub mieszkanie należy do nas, przeważnie mamy dostęp do projektu całej instalacji elektrycznej. Często jednak decydujemy się na zakup nowej nieruchomości, w której znajomość przebiegu przewodów stanowi już spory problem. Przy pracach remontowych trzeba wiedzieć, gdzie można wiercić, aby nie uszkodzić całej instalacji elektrycznej. Jak się do tego przygotować?

Do wykrywania instalacji elektrycznych służą różne urządzenia. Jednym z nich jest detektor budowlany. Określa dokładny przebieg ich głębokości. Mogą być uniwersalne lub stworzone specjalnie do wykrywania drewna, lub metalu, a także tworzyw sztucznych. 

Aby dokonać szybkiej i dokładnej identyfikacji podziemnych instalacji, najlepiej skorzystać z lokalizatorów. Firma Efbi z Olsztyna zajmuje się lokalizacją kabli, rur itp. Wykorzystuje wysokiej jakości lokalizatory 3MTM DynatelTM, które dzięki prostym interfejsom, podświetlanej grafice i doskonałym wyważeniu szybko i dokładnie namierzą instalacje podziemne. Firma ta jest dystrybutorem wyrobów najlepszych producentów urządzeń i artykułów telekomunikacyjnych, takich jak CORNING USA, ADC KRONE i innych.

Dlaczego warto skorzystać z urządzeń do wykrywania instalacji elektrycznych?

Urządzenia te przede wszystkim pozwalają na wytyczenie linii przebiegu przewodów w gruncie. Lokalizują również bezpieczniki i inne elementy instalacji. Pomagają wskazać, które kable są pod napięciem i sprawdzić głębokość ich położenia. Można ich używać do trasowania rur, wykrywania sond, odczytu i zapisu w markerach, tworzenia map cyfrowych, a także do wykrywania uszkodzeń kabli

Usterki przewodów są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do poważnych powikłań w całej sieci lub zagrażać użytkownikom budynku. Może dojść do zwarcia, a nawet wybuchu. Dlatego tak ważna jest znajomość instalacji elektrycznej budynku oraz jej prawidłowy przebieg i wykonanie. Jej stan bada się poprzez analizę odbić impulsów niskonapięciowych reflektometru. W ten sposób bardzo szybko można wykryć ewentualne usterki. Uniwersalne przyrządy służą do wykrywania kabli i przewodów, ich przerw oraz zwarcia, a także identyfikują wszystkie zabezpieczenia. Dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po jeden z nich, chociażby ze względu na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców i najemców budynku.