Odejście bliskiej osoby to bolesne przeżycie. Niestety, rodzina musi zadbać nie tylko o organizację samej ceremonii pogrzebowej. Po pochówku trzeba wybrać także rodzaj pomnika, jaki zostanie postawiony w miejscu spoczynku. Dla wielu osób poza estetyką liczy się jego trwałość. Ta zależy od materiału, z jakiego zostanie wykonany, a także poprawnego osadzenia konstrukcji oraz późniejszej pielęgnacji kamienia.

Wyjątkowy pomnik marmurowy

Tego rodzaju kamień w swoim wyglądzie jest szczególnie szlachetny i piękny, dlatego wykorzystanie go do produkcji nagrobka rozważa wiele osób. Niemniej jednak jego walory estetyczne szybko mogą ulec pogorszeniu. W polskiej strefie klimatycznej niestety stanowi on bardzo niepraktyczne rozwiązanie. Narażony na czynniki atmosferyczne szybko matowieje oraz ulega korozji. Nie pomoże nawet najstaranniejsza pielęgnacja. Ponadto marmurowe nagrobki są szczególnie wrażliwe na zabrudzenia powstałe z wosku, a nie zawsze da się ich uniknąć. I choć kamień ten jest łatwy w obróbce – da się mu nadać różnorodne kształty oraz wykończenia – to większość producentów, na przykład zakład pogrzebowy Witwicka, odradza swoim klientom taki wybór bądź podejmuje się takich projektów bardzo rzadko.

Wymagający piaskowiec na płytę nagrobną

Nieco mniej popularny, ale także niekiedy stosowany do produkcji pomników. Nie da się ukryć, że jego niepowtarzalna żółtawa barwa sprawia, że nagrobek z pewnością się wyróżni na tle pozostałych na cmentarzu. W porównaniu do marmuru jest znacznie bardziej odporny na wpływ czynników zewnętrznych, jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby na długo zachował swój oryginalny wygląd. Konserwacja niestety jest w przypadku piaskowca dość problematyczna, ponieważ niestety jest on podatny na zabrudzenia. Co najmniej raz w roku należy nakładać na powierzchnię pomnika warstwę preparatu impregnującego. Do czyszczenia z kolei można używać wyłącznie czystej wody oraz miękkiej szmatki.

Trwały nagrobek z granitu

Poszukując materiału, który nie ulegnie degradacji pod wpływem zmiennych temperatur, deszczu czy też zalegającego na płycie grobowej śniegu, najlepiej zdecydować się właśnie na granit. To właśnie ten rodzaj kamienia jest najczęściej wybierany do budowy pomników, ponieważ zachowuje swoje właściwości przez wiele długich lat. Ponadto cechuje go także duża twardość, a co za tym idzie także odporność na zarysowania oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak marmur łatwo poddaje się obróbce, dlatego wykonuje się z niego zarówno klasyczne nagrobki granitowe składające się z płyty grobowej oraz pionowej tablicy, jak i w postaci tablic ulokowanych płasko na ziemi czy też okazałych grobowców bądź kapliczek.