Nie da się ukryć, że procedury spadkowe często są skomplikowane, przez co musimy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Fachowe wsparcie będzie też niezbędne przy ubieganiu się o zachowek. Jest on swego rodzaju parasolem ochronnym, który zabezpiecza interesy potencjalnych spadkobierców.

Czym jest prawo do zachowku?

Wyjaśnia Paweł Wasilewski – adwokat prowadzący Kancelarię na warszawskiej Pradze i zajmujący się prawem spadkowym:

Zdarza się, że spadkodawca jeszcze za życia daruje swój majątek niektórym krewnym albo pomija w testamencie niektórych spadkobierców ustawowych. Nie oznacza to jednak, że tracą oni szansę na dochodzenie wartości części spadku, którą otrzymaliby w przypadku dziedziczenia ustawowego. Dzieciom, wnukom, prawnukom, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy przysługuje bowiem prawo do pokrycia lub uzupełnienia zachowku. Zachowek stanowi swego rodzaju rekompensatę w postaci sumy pieniężnej. Można się o nią ubiegać nie tylko od samych spadkobierców, ale też zapisobierców windykacyjnych oraz osób obdarowanych darowizną jeszcze za życia spadkodawcy. Warto nadmienić, że roszczenia przedawniają się w ciągu pięciu lat od ogłoszenia ostatniej woli zmarłego lub otwarcia spadku (tj. śmierci spadkodawcy). Opieszałość w tej kwestii nie jest zatem wskazana.

Niezbędna pomoc adwokata

Osoby lub podmioty powołane do spadku nie zawsze są zainteresowane pokryciem zachowku. Wiązałoby się to ze znacznym uszczerbkiem finansowym.  Zachowek, w zależności od sytuacji, wynosi bowiem połowę lub dwie trzecie wartości majątku, który uprawniony dziedziczyłby zgodnie z ustawą. Co zatem robić, gdy strony nie chcą wywiązać się ze swoich powinności? Jedyne słuszne rozwiązanie stanowi wkroczenie na drogą sądową. W walce o zachowek nie musimy być jednak osamotnieni. Aby skutecznie ogrodzić emocje od dochodzonych interesów, warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Bezcenne wsparcie prawne

Dochodzenie środków finansowych od osób, które wolą zmarłego otrzymały większość majątku, nie należy do prostych czynności. Adwokat poza opracowaniem odpowiedniej strategii uzyskania zachowku, musi zgromadzić wiele dokumentów oraz sporządzić pisma procesowe. Adwokat pomoże ustalić czy wartość darowizny dokonanej przez spadkodawcę podlega doliczeniu do majątku, który stanowi podstawę obliczania zachowku. Nie sposób pominąć faktu, że specjalista reprezentuje ponadto swych klientów w sądzie oraz w ich imieniu prowadzi negocjacje, mające na celu zawarcie ugody.