Osoby przymierzające się do znalezienia własnego miejsca na ziemi często mają dylemat związany z rodzajem nieruchomości. Obok funkcjonalności mieszkań znajdujących się w blokach i apartamentowcach, jawi się potencjał zakupu niezagospodarowanego gruntu, który umożliwi nie tylko stworzenie wymarzonej przestrzeni domowej, ale również zaprojektowanie własnego ogrodu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

Wybór działki

Kluczową kwestią przy wyborze działki jest jej przeznaczenie. Nie na każdym gruncie można usytuować budynek, jeśli więc chcemy na kupionej nieruchomości postawić dom jednorodzinny, powinniśmy rozglądać się za parcelami o charakterze budowlanym. Warto zwrócić uwagę także na to, czy działka jest uzbrojona, czyli czy zostały do niej doprowadzone media, takie jak woda, prąd czy kanalizacja. Ten fakt zdejmie z barków przyszłego właściciela ciężar załatwiania formalności w rozmaitych instytucjach, takich jak na przykład zakład energetyczny.

Czynnikiem, który może zadecydować o ostatecznej decyzji związane z zakupem działki, jest także jej kształt, który będzie miał wpływ na zaprojektowanie bryły budynku oraz wykorzystanie potencjału obejścia. Inwestorzy poszukujący gruntów pod nieruchomość powinni liczyć się również z planem zagospodarowania przestrzennego, który będzie źródłem informacji o przyszłym sąsiedztwie, ale również sporym ułatwieniem przy załatwianiu formalności związanych z budową.

Działka w centrum czy poza miastem?

Wybór działki wiąże się z podjęciem decyzji dotyczącej lokalizacji. Zarówno zakup gruntu znajdującego się poza miastem, jak i nieruchomości położonej w mieście, ma wielu zwolenników. Osoby, które nie wyobrażają sobie życia bez szybkiego dostępu do produktów z hipermarketów czy galerii handlowych, a także możliwości  spontanicznego wyjścia do restauracji, z pewnością będą stawiać na działki w centrum miasta. Z kolei miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą wybiorą bliskość lasów, łąk i jezior, którą mogą im zapewnić grunty wiejskie.

Jak wskazuje pracownik Powszechnej Agencji Handlowej z Krakowa, warto również rozważyć zakup nieruchomości na obrzeżach większych metropolii, w mieście satelickim, potocznie nazywanym miastem sypialnią. To kompromis pomiędzy bliskością sklepów spożywczych i podstawowych lokali usługowych a możliwością codziennego obcowania z pięknem przyrody.

Choć przyjęło się, że podstawą każdego domu jednorodzinnego jest projekt i solidne fundamenty, to nie należy zapominać o tym, że o funkcjonalności wolnostojącego budynku mieszkalnego decydują również walory i umiejscowienie działki.