Woda to ważny składnik naszego organizmu, powinniśmy więc wciąż ją uzupełniać, by zapewnić młody wygląd i odpowiednie napięcie skóry, a także poprawne działanie nerek. Przeciętny człowiek powinien wypijać około 3 litry wody dziennie. Kupowanie takich ilości wody butelkowej każdego dnia jest jednak dość kosztowne, natomiast woda wodociągowa nie zawsze jest najlepszej jakości. Jak sobie z tym radzić?

Dlaczego warto filtrować wodę?

Woda  pitna, która dostarczana jest do naszych mieszkań, musi spełniać pewne standardy, nie oznacza to jednak, że jest ona krystalicznie czysta i wolna od wszystkich zanieczyszczeń.  Filtrowanie  wody  odbywa się  bowiem już na  poziomie  wodociągów, dlatego to, w jakim stanie trafi ona do naszych kranów, zależy od wielu czynników, takich jak na przykład stan rurociągów w naszym budynku. Zanim więc nalejemy sobie i wypijemy szklankę wody prosto z kranu, warto dwa razy się zastanowić, czy na pewno ufamy w jej czystość i dobry smak.

Nie oznacza to jednak, że wody z kranu absolutnie nie wolno nam pić. Firmy takie jak Julmal Arkadiusz Jankowski znalazły rozwiązanie tej sytuacji, oferując nam filtrowanie i uzdatnianie wody. Jest to proces, pozwalający za pomocą odpowiednich filtrów do wody uzyskać wodę pitną o jakości dużo lepszej niż ta przed filtracją. Co więcej, istnieją także filtry, które wzbogacają wodę o magnez lub inne minerały, które warto w tej formie spożywać.

Metody filtrowania wody

Współczesne  filtry  wodne są w stanie niemal całkowicie oczyścić wodę  pitną z chloru oraz zanieczyszczeń. Ich zadaniem jest także redukcja poziomu twardości węglanowej wody. Dzięki stosowaniu filtrów do wody staje się ona nie tylko czysta, ale też smaczna. Tak przygotowana woda może być bez  obaw stosowana  zarówno  do  gotowania,  jak  i bezpośrednio do picia. Wiele osób uważa, że stosowanie filtrów do wody jest kosztowne, jednak nie zawsze musi tak być - istnieje bowiem wiele rodzajów filtrów do wody. Do najważniejszych z nich należą filtry:

  • nakranowe,
  • stojące,
  • podszafkowe,
  • łazienkowe,
  • centralne,
  • dzbankowe.

Najtańszym, a więc i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest korzystanie z dzbanków filtrujące, które wykorzystują węglowe wkłady  filtrujące.  Taki  filtr  do  wody  kosztuje  niewiele,  a pozwala na dokładne oczyszczenie wody z chloru oraz z substancji organicznych i fenoli. Jest to jednak metoda dość uciążliwa – dzbanki maja dość małą pojemność, dlatego jeśli często korzystasz z filtrowanej wody warto zastanowić się nad montażem stałego filtra – jednorazowy koszt urządzenia jest dość wysoki, jednak inwestycja ta szybko się zwraca.